hakiki fare

  • azimli
  • hırçın golcü (270)
  • 1228
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

nagehan alçı

trt6 ve rojînin istifası hakkındaki ilk yazısı. rojîn in konu hakkındaki sessizliğini koruması yüzünden yaşananları ilk defa ortaya bu kadar detaylı döken gazetecidir.

+++++++++++++++

başarılıydı. konuşuluyordu. üstelik onca yılın ardından resmi bir platformda kendi dilinde şarkı söylüyordu. ama bir yerlerde bir terslik oldu. biz onu popülaritesinin zirvesinde ve hayatından gayet memnun zannederken o tuttu, istifa etti.
***
rojin'den bahsediyorum. 'demokrasi savaşçısı' olmak durumunda bırakılmış yetenekli sanatçıdan...
***
şimdi siz şöyle düşünüyor olabilirsiniz:
devlet kendi eliyle kürtçe televizyonu açmış. vatandaşlar faydalansın demiş. ona da çarpıcı bir sabah programı teklif etmiş. konuklarını topluyor, güzel güzel şovunu yapıyor. insan daha ne ister?
***
ne istediğini anlamak için orada neler yaşandığına bir bakalım...
rojin ve ekibine trt'den teklif gittiğinde programın dış yapım olması istenmiş. dolu dizgin adlı bir şirket ile çalışacakları söylenmiş. ancak aksaklıklar ilk günden başlamış. çalışacakları stüdyonun durumu feci. isıtma yok, kafalara bir şeyler düşüyor, yönetmen kulaklıktan sürekli küfrediyor. 'nedir bu kürtler'den çektiğimiz, ölsünler de kurtulsak' diyor...
***
rojin ve ekibi dışında herkes kürt düşmanı. hatta firma sahibinin kardeşinin 'en iyi kürt ölü kürt'tür' dediği ve bu laf üzerine herkesin yerlere yattığı ilk ağızdan anlatılıyor.
***
anlayacağınız ortam berbat. stüdyonun ne tadı ne tuzu var. zaten her şey baştan absürd şekilde planlanmış. stüdyoya seyirciler çağırılıyor örneğin. ancak aralarında kürtçe bilen yok. düşünsenize kürtçe bir programda rojin espri yapıyor, karşısında ona bön bön bakan yüzler...
***
bütün bunlar üzerine tekrar trt'ye gidilmiş. maksat programı iç yapım formatına sokup dolu dizgin adlı adeta 'biz bunları bu işten nasıl vazgeçiririz?' mekanizmasından kurtulmak. uzun diyaloglar ve aradan geçen 1,5 ayın ardından trt ikna edilmiş. rojin ve ekibi iç yapım olarak programa devam etmek için anlaşmışlar.
***
devlet baba lütfediyor ya... sorunlar bitmemiş tabii. hatta absürdleşerek devam etmiş trt çatısı altında. bu sefer konuklara müdahaleye başlamışlar. müjde ar'ı 'ercan karakaş'ın chp'li olduğu' gerekçesi ile istememişler! güneri cıvaoğlu'nu gerekçe göstermeden reddetmişler. şanar yurdatapan önerisine 'asla' karşılığını vermişler. melike demirağ'ı ise 'az sohbet, bol şarkı' şartı ile kabul etmişler.
***
üstelik bu kısıtlamalar da kesmiyormuş kanalı. tüm programlar denetleniyor, bir hafta yayınlanan şarkı ertesi hafta 'sakıncalı' bulunup kesiliyormuş. kürtçe kanalda diyarbakır'a amed denince o bölüm bipleniyormuş.
***
ha, bu arada programın yemek hazırlama bölümünde tabakta duran domates, biber ve limonu 'pkk'nın bayrağının renkleri' diyerek protesto etmişler. limonun çıkarılmasını istemişler.
***
bilmem başlıktaki soruya bir cevap verebildim mi...

http://www.aksam.com.tr/…es_ten_neden_ayrildi_.html

devamını okuyayım »
05.05.2009 11:24