hakki bullet

  • hırçın golcü (294)
  • 776
  • 5
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

bursa

türkiye'de çok şehir gezdim ve bence bursa hiçbir konuda türkiye'nin en güzel beş şehri arasına giremez, önceden yeşil bursa falandı ama artık o da pek yok.

bir şehri şehir yapan asıl unsur bence insanıdır ve bursa'nın halkının kahır ekseriyeti de malum kişilerdir maalesef.

şöyle bir bakınca 2,5 milyonluk nüfusu görüp, bana cevaben "ee metropol işte, normal değil mi her çeşit adamın olması" diyebilirsiniz ama bu 2,5 milyonun 1,5 milyonu osmangazi ve yıldırım ilçeleridir zaten. özellikle yıldırım tam bir mordor'dur, osmangazi ise türkiye cumhuriyeti'nin değil özgür suriye ordusu'nun elindedir şu günlerde. hoş nilüfer'de de ciddi bir zengin arap patlaması var ama avmlerin dışında takılmadıkları için yaklaşık 612 çocuklarıyla ciyak ciyak sizi rahatsız etme olasılıkları epey düşük.

bursa'nın hemen hemen tüm yaşanabilir yerlerinin konuşlandığı iki ilçe olan nilüfer ve mudanya'nın toplam nüfusu ise 500.000'i bile bulmaz, yani o övüle övüle bitirilemeyen ilçeler bursa'nın %20'si bile değildir ki buralarda da kalan %80'i görmezden gelebileceğiniz ölçüde geniş bir hayat olanağı yoktur, yani bursa asla gerçek bir metropol değildir; nüfusu göçlerle suni şekilde şişmiş bir anadolu şehridir sadece. bir metropolde yapılabilecek aktivite çeşitliliğin zerresi bile yoktur bursa'da, özellikle sanatsal aktiviteler açısından epey zayıftır.

ha ben türkiye'deki tüm şehirlerin kötü olduğunu düşünüyorum ama kötünün iyileri de var ve bursa bunlardan biri değil bence. metropolde yaşamak isteyen ve bunun olanaklarından da faydalanmak isteyen biriyseniz ankara cidden bursa'dan daha iyi bir seçenek, bursa'da ise insanların en büyük hobisi avm gezmek olduğu için epey yalnızlık çekersiniz.

devamını okuyayım »