halim selim sabuncu

  • mangal yürekli rişar (500)
  • 769
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

yıldız tilbe

delikanlım albümüyle tanıyıp sevdiğim ve herşeye rağmen sevmeye devam ettiğim besteci, söz yazarı, şarkıcı.

ilk gençlik yıllarımızın albümününde her ne kadar delikanlım dışında sana değer, sevdanın tadı, çizilmemiş resim, hoşçakal gibi şarkılara bağlanmış olsak da, düzenlemelerindeki eksikliğe rağmen zamanının iyi albümlerinden biriydi delikanlım. sonraki albümü dillere destan sanırım tipik bir "sevilmiş ilk albüm sonrası ikinci albümün zorluğu" sendromundan muzdarip olarak pek başarılı olamadı.

bir sessizlik döneminden sonra kendisinin "bomba gibi bir albümle geliyorum" içerikli bir röportajını hatırlıyorum aşkperest albümünü kastederek. yıldız tilbe yi benim neznimde ayrıcalıklı kılan albümüdür aşkperest ve özellikle mükemmel şarkısı ilan ı aşk. sonradan uyuşturucu ile ilgili sorunlarını hatırladığımda bu albümdeki bazı sözlerin normal şartlar altında yazılamayacak kadar fevkalade olmasının sebebini de anlar gibi oldum. "gün güneşten öncedir yüzün, hepsinden önce. soy değiştir al beni giyin ruhunun üzerine." diyebilmesi için nasıl bir ruh halinde olması gerektiğini düşündüm kendi kendime, bir yandan da hayran olarak sözlere. yıldız tilbe yi bundan sonra her ne yaparsa yapsın sevecek olmama sebep bu şarkısından başka, aşkperest albümündeki gerçekten kalbur üstü diğer şarkılar da dayan yüreğim, yar, el adamı, yarabbim olarak rahatlıkla sayılabilir.

daha sonraki albümlerinde yıldız tilbe daha yalın ve daha geniş kitleleri yakalayacak sözlerle yine hit şarkılar yapmaya devam etti ama benim için zirve aşkperest albümünde kaldı. sonuçta kendi sözünü söyleyip kendi müziğini yapan sanatçılardan olması sebebiyle saygıyı hakettiği gibi, samimiyeti ve umursamaz tavırlarıyla da değerlidir benim gözümde yıldız tilbe.

devamını okuyayım »