hallelujah

  • 1096
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

fikirtepe usulü dövüş teknikleri

fikirtepe gerçektende bilinen tüm ortamlardan farklı bir mekandır. burada kavga etmek adeta normal yaşamın bir parçası olmuştur. mahallenin abilerinin, dövecek adam bulamadıklarında, durduk yere sebep yaratıp kendi aralarında kavga ettikleri görülmüştür. bu sebeple delikanlılık ve kavga kültürüne yabancı bir insanın fikirtepe'de barınması zordur. dövüş sanatlarının bin bir türlüsü başarı ile icra edilsede genelde türk stili* hakimdir. ama kavga denen olguyla beraber büyümenin getirilerinden olsa gerek stil olarak çok yaratıcı gençler yetişmektedir. onikiler camii'nin yanındaki sokakta şahit olduğum kavgada yaklaşık 20 kişilik bir grup taş ve sopalarla meydan muharebesi tadında birbirine girerken, objektif olarak bakıldığında ortamdaki en ağır başlı, en mantıklı insan olarak görünen bir amca hemen yandaki duvara tırmanıp, artık bir yumak haline gelmiş topluluğa dost düşman ayırt etmeden uçan tekme ile girmişti.

eğer ki fikirtepe yerlisi bir delikanlı kavga etmek istiyorsa akıllara durgunluk verecek şekillerde kavga çıkartabilir. ki bunların bana göre en orjinallerinden birisi kavga etmek istediği şahıs önünden geçerken yaşça kendilerinde çok ufak bir veledi yürüyen şahısa sataştırıp tokat yemesini sağlamaktır. şopara atılan tokat müteakip mahallenin delikanlısı hemen olay mahalline koşar ve kavgayı başlatan cümleyi sarfeder, "lan ammmına goduum, kimin kardeşini dövüyon sen". bundan sonrası katılımcıların güçlerine ve hand to hand combat'taki yeteneklerine baksada taraflardan biri fikirtepe'ye yabancıysa takribi 1,5 dakika içerisinde toplanan 30 gençten bi araba sopa yer.

birde sözleşerek yapılacak olan kavgalar vardır. kavganın asıl tarafları dövüş mekanına gelmeden çok önce orda toplanan tarafların uzun zamandır görüşmeyen iki dost tadında konuştukları görülmüştür. kavga öncesinde bu 2 tarafın dertleşmesi, birbirlerine başarı dilemesi kavganın asıl sebebi ikili mekana teşrif ettiğinde sona erer ve kalabalık herkesin kendi köşesine çekilip kavga başladığında karşı tarafa hücum etmesi amacıyla dağılır ki bu da fikirtepe'nin sokak kavgasında profesyonelliğe adım attığın ispatıdır. ayrıca şu sıralar fikirtepe merkez kıraathanesi kulislerinde deplasmanlı sokak kavgası liginin kurulma çalışmaları devam etmektedir. yurdumuzda bir ilk olacak olan bu organizasyon hayata geçirilebilrse yıllardır rastgele yapılan kavgalar sona erecek ve kavga denen olay yurtçapında profesyonelliğe bürünecektir.

devamını okuyayım »
01.09.2004 17:43