hamdim pistim dustum

  • 2062
  • 2
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

mehmet pişkin

başlığına ikinci defa şöyle bir göz gezdirmemle şu mecrada yazanların ne kadaş boş kafalarla hayatlarını idame ettirdiklerini hatırlatan adam.

intiharın sebepleri çok değişken ve farklıdır ve herkeste tamamen farklılık gösterebilir, şimdi burada uzun uzun bir analiz de yazacak zamanım da yok ama birkaç üzerinde kafa yorulmuş fikir için hume'un şu eserini arayınız;

(bkz: essays on suicide and the immortality of the soul)

benim buradan aklımda kalan bir nokta şuydu, bir insanın hayatının önemi evren için bir istiridyenin hayatının değerinden farksızdır. daha sonra tabi bu önerme önem dediğimiz şeyi mirror neuron dediğimiz nanelerimiz sayesinde kendimize yakın olan şeylere atadığımızın ortaya çıkmasıyla bir taraftan destek bulurken diğer taraftan değillendi. bu perspektife göre değişir.

uzatmadan, çok güzel kadınlarla beraber olmuş, odtü'yü bitirmiş, çok para kazanmış yazılmış, 23 tane favori almış. lütfen bu kadar yüzeysel olmayın çocuklar. istirham ederim bakın. yalnız kalabileceğiniz bir yere gidip birkaç saniye sessizce bekler ve dikkat kesilirseniz "yüzeysel, yüzeysel" şeklindeki ilahi uğultuyu duymanız işten bile değil.

odtü'yü bitirmeyi, birkaç tane güzel kadınla*** beraber olmayı checklist'e yazıyorsan kafadan senin hedefini sikeyim derler. adam normal orta sınıfa mensup, orta sınıftaki statüsünü koruyacak bir işe sahip, gayet standart, bakın üzerine basıyorum, gayet standart bir adam. hayatta her şeyi yapmış ve amacı kalmamış ne demek lan? eğer sen bunu checklist'i bitirmek sayıyorsan senin vizyonunu sikeyim demezler mi?

herif güzel bir son perdeyle gitmiş, bir rahat bırakmadınız. ama "adam yaşamış aga." argümanıyla gelmeyin lan. adam ne sosyal ne profesyonel olağandışı hiçbir şey yapmamış, burada "yoo, yoo mehmet bey hayatı bitirmiş." deniyor.

ilgi yitirmek, bir hezeyandır. ilginin tatmin olamayacağı o kadar çok şey varken dünyada kendi hayatının metasını yapabilecek herkes yaşamaya devam eder. tüm intiharlar kendi varlığının metasını yapamayan, yani kendi hayatına, yaşadıklarına, psikolojisine bir üçüncü kişi gibi, ama gerçek, başka bir üçüncü kişi gibi yaklaşıp değerlendiremeyenler tarafından edilir.

bu da hume'dan değil, benden.

bir de, son olarak, en çok gömüldüğüne üzüldüğüm adamdır.

devamını okuyayım »
20.10.2014 21:42