hamsicik

  • 223
  • 8
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

berat albayrak'ın borcam açıklaması

ekşi yazarları yine at gözlüklerini takmış, takım tutar gibi parti tutmalarından dolayı gerçekleri saptırmaya çalışıyor. ne demiş muharrem ince? cumhuriyet'ten alıntılayalım:

"siz bor madeninin üzerinde yaşıyorsunuz. biz madenleri ne yazık ki işlemeden satıyoruz. madenleri cevher olarak satıyoruz. bu da ucuza gidiyor. biz madenlerimizi mamul madde olarak satmamız lazım. yani bordan füze yakıtı yapmamız lazım. bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım. bor olarak satarsan ucuza satarsın ama füze yakıtı olarak satarsan, ısıya dayanıklı cam olarak satarsan pahalıya satarsın."

peki ne demiş berat albayrak? onu da cumhuriyet'ten alıntılıyorum:

"geçen gün gördük, ana muhalefetin adayı. adam diyor ki 'biz bordan cam üreteceğiz'. yahu günaydın. borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu, biz çoktan ürettik çoktan. biz nükleerde, savunma sanayisinde, uçaklarda, tanklarda kullanılacak, en son teknoloji ile hammaddesinin tonu 200 dolarken, ürüne dönüştüğünde tonu 400 bin dolara çıkacak teknoloji için imza attık. iki bin kat katma değer üretiyoruz, adam borcamda kalmış."

yorumum: bakan albayrak az bile söylemiş. ısıya dayanıklı cam, düpedüz ticari adıyla "borcam" olarak bilinen borosilikat camdır ve türkiye'de yıllardır üretilmektedir. türkiye'nin bor stratejisinde yer almaya ihtiacı olmayan bir üründür.

borcam konusunu hallettiysek diğer sözlere atıfla yorumumu ilerleteyim. eti maden, imzaladığı protokolle daha yüksek katma değerli ürünlerin peşindedir. protokolle türkiye savunma sanayiinin de ihtiyaçlarından olan ve maliyetli bir ithalat kalemi olan bor karbür üretilecektir. tabii hedef sadece iç pazar değil; tüm dünyaya satılacak bir ürün üretilecek.

ince'nin "bor madeninin üzerinde yaşıyorsunuz" cümlesine doğrudur deyip gönlünü alalım sayın ince'nin ama konuşmasının omurgası kaymış durumda ne yazık ki. partisinin kit komisyonu milletvekillerine sorsaydı, gayet iyi bilgi alabilirdi oysa ki.

bor madenlerimizin bir gramı bile işlenmeden satılmıyor. hem de çok uzun yıllardır bu durum böyle. ayrıca cevher olarak veya yaygın ifadeyle bor olarak satılmadığı için ucuza filan da satılıyor değil. abd'li en büyük rakip us borax kaça satıyorsa pazar öncelikleri ve diğer kriterlere göre üç aşağı beş yukarı aynı fiyata satmaktayız. dünya bor pazarının % 57'si türkiye olarak elimize geçmiş durumda. bu pazar cevherin satıldığı bir pazar değil; çoğunluğu borik asit, boraks pentahidrat ve boraks pentahidrattan oluşan bir pazar. bunların dışında daha küçük ölçeklerde satılan ürünler de mevcut. eti maden dünya pazarındaki tüm ürünlerle rekabet edebilecek üretimleri oldukça yüksek kalitede yapabilmektedir.

eti maden ile ilgili tanıtım videosu için: eti maden

daha fiyakalı ingilizce versiyonu için: eti maden (ingilizce)

siyasi bağnazlıkları kapının önünde bırakmak şartıyla bilgi almak için yeşillendirenlere yardımcı olurum.

devamını okuyayım »
12.06.2018 15:06