hanci bana sarap kopegime de et getir

  • 107
  • 5
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

moody's'in tc'nin büyüme tahminini %42 arttırması

ekonomik büyümeler insanların yaşam standardını yükseltiyor zannediliyor. ya da böyle yanlış bir algı var.

bu ekonomik büyümelerin siyasi ve sosyal sorunlarımızı bitireceği düşünülüyor.

öncelikle böylesi yanlış bir düşünceden hızla uzaklaşmalıyız.

insanca yaşamak % 1000 büyümekten çok daha önemli bir mesele.

satyajit das, ekonomilerin büyümesinin ön koşulunun borçlanma olduğunu söyler. türkiye'nin borçlanma rakamlarını eğer bilmiyorsanız bu tür büyüme haberlerini de "oh ne ala, ne ala" diye karşılayabilirsiniz.

borç demek bir toplumun geleceğinden ödünç alınması demektir. bu durum da tüketimin aşırı artmasını beraberinde getirir. türkiye'de 2016 yılı sadece kredi kartı kullanımı rakamlarına bir bakınız. bir asgari ücretli 3 bin tl'lik telefon alıyorsa tüketim çılgınlığının tam göbeğindeyiz demektir.

bu büyüme rakamları türkiye'nin kısa vadede çok daha fazla tüketmeye devam edeceğine ama uzun vadede bunun bedelini ağır ödeyeceğine işarettir.

arjantin daha düne kadar büyüme rakamlarıyla dikkat çeken bir ülkeydi ama 2-3 sene önce ciddi bir ekonomik kriz sonrası sokaklara taştı insanlar...yunanistan'da öyle.

dikkat etmek lazım. yabancı sermaye bu büyüme rakamlarına bakıp yatırım yapacak çünkü tüketim de yükseliyor demek. ama geminin su aldığını gördüğünde ilk terk edecek de onlar... bu büyümeler ilanihaye devam etmez. ve düşerken senin benim başıma düşer...

devamını okuyayım »
30.08.2017 22:55