hani marjinal bizdik

  • 272
  • 38
  • 12
  • 0
  • evvelsi gün

bağdat caddesi'nde boş dükkan sayısındaki artış

az biraz ticaret yapmış, iyi kötü dükkan işletmiş herkes bilir ki, iyi kazanan mağaza ayda bir milyon dolar kira verir de dönüp arkasına bakmaz.
o yüzden bu şıkkı -tamamen reddetmeyecek şekilde- eleyelim.

ben tepeden aşağıya bir laf edeyim; ülkenin kimyası bozuldu.

dünyanın birbirine -gerçek manada- açılmaya başlamasına denk geldi bu çomar oğlu çomarlar. bunun ekmeğini de dibine kadar yediler. bankacılık, kredi kartları, krediler, dünya markaları...vs bu rüzgar esti geçti, şimdi ne yapacağını bilmeyen zombiden hallice bir halk, sıcak paranın oyununa gelmiş, ne üreteceğini bilmeyen esnaf, tüccar, iş adamı...vs çürümüş bir ekonomi.

az biraz yurtdışı görmüş, sağlam ekonominin, üretim kabiliyetinin ne olduğunu bilen kimseler 4-5 sene önce manzarayı görüp eyvah çekmişlerdi de benim sığır halam "olm ne güzel baksana kafeler ful dolu" diye yerli ekonomik modelimizi yaratmıştı.

söylenecek çok şey var da sikerim artık bu ülkenin başına gelecek hiçbir şeye üzülmüyorum.

ekonomi çok bir matematik değil aslında, gidip zevkle alışveriş yapamıyorsan işte ekonomi odur reelde.

türkiye genelinde, cadde ise özelinde ne hak ediyorsa onu yaşıyor.

bu ülke bitti, bu çürümüşlüğün önünde artık durulamaz. imkanı olan dünya vatandaşı olsun. ben oldum, fark ettim ki ömrüm çürümüş bu çomaristan'da.

üstüne basa basa, altını doldura doldura söylüyorum, bu ülke bitti.

edit: imla

edit 2: bazı arkadaşlarımız daha ilk ekrandan bakıp "tüketici alışkanlıkları değişti, millet avm'ye gidiyor" diyor ama ikinci ekrana bakıp asıl sahneyi kaçırıyorlar. oralarda da durum farksız. avm'lerde metrekare fiyatlarını biliyor musunuz? işletmeci ne kazanıyor biliyor musunuz? tüketici oraya gitti gitmesine de bağdat caddesinde 100 tl bırakırken şimdi olsa olsa 30 tl bırakıyor.

devamını okuyayım »
27.09.2016 02:14