hapsikoli

  • 98
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

savaşları kralları ve filleri anlat onlara

"onlar çocuk; savaşları ve kralları, atları, şeytanları, filleri ve melekleri anlat onlara ama aşk ve benzeri şeyleri anlatmayı da unutma"

kitap, kipling'in life's handicap (1891) adlı eserinden bu alıntı ile başlar. alıntıdaki çocuk bizler yani okur; savaşları, kralları ve filleri anlatırken aşk ve benzeri şeylerden bahsetme sorumluluğunu üstlenen ise yazar mathias enard'dır.

hikaye, italyan rönesans sanatçısı leonardo da vinci'nin, sultan ii. beyazıt talebiyle haliç (golden horn) için tasarladığı köprü ile başlar. da vinci'nin hayali bu uzunluktaki açıklığı geçen yekpare ilk köprü tasarımıdır. tasarım, dönemin mühendislik yeteneklerinin çok ötesinde olduğundan reddedilir. golden horn bridge adlı tasarıma ait orijinal eskizlerin milano bilim müzesi'nde saklandığı rivayet edilir.

leonardo’s sketch of the golden horn bridge

sultan ii. beyazıt aynı kaygı ile yine italyan rönans sanatçısı michelangelo'yu istanbul'a davet eder. yazılı tarihe göre sanatçı bu daveti reddetmiştir.

ancak tarihçi; michelangelo ile kardeşleri arasındaki yazışmalardan, vatikan kütüphanesi'nde bulunan ayasofya'ya ait planlardan ve osmanlı arşivi dökümlerinden yola çıkarak sanatçının daveti reddetmeyerek istanbul'da bir süre ağırlandığı sonucuna varıyor. kitabında da yer verdiği mektup ve belgelerdeki ayrıntıları baz alarak michelangelo'nun kostantinapol macerasını kurguluyor. savaşları ve kralları, atları, şeytanları, filleri ve melekleri anlatırken, aşk ve benzeri şeyleri de unutmuyor.

devamını okuyayım »
05.09.2016 02:32