hatasizcoololmaz

  • 2984
  • 35
  • 7
  • 1
  • bugün

osmanlı imparatorluğu'nun çöküş nedeni

nedeni yoktur. nedenleri vardır. yazarlarımız gayet güzel sıralamış. benim naçizane listem şu şekilde:

1-)fatih sultan mehmet' in ekonomi politikası: istanbul' un fethinden sonra osmanlı beylik dönemini kapatıp bir dünya devleti olmuştur. ancak fatih sultan mehmet çok iyi bir asker olmasına karşın iyi bir ekonomist değildi. ona göre iç piyasada mallar bol ve ucuz bulunmalıydı. avrupaya mal satmanın iç piyasayı daraltacağını düşünüyordu. bu nedenle ihracatı yasakladı. bu durum tamamiyle ithalata dayalı bir ticaret sistemini getirirken, rum-ermeni-yahudi azınlıklar ticarette çok ilerlemiş, ancak türkler bu işi öğrenememiş ve ticarette gerilemiştir.

2-)yavuz sultan selim' in halifeliği alması: yavuz sultan selim mısır seferinden sonra kutsal emanetleri ve dolayısıyla halifelik mührünü de istanbul' a getirmiş böylece ilk osmanlı halifesi olmuştur.halifelikle birlikte arapların siyasi-ticari ve tabi ki askeri anlamda koruyuculuğunu üstlenmek zorunda kalan türkler, ister istemez çok büyük bir yükün altına girmişler, ardından halifeliği geri almak isteyen arap liderlerin isyanlarıyla yüzyıllarca uğraşmışlardır. hali hazırda arap toplumu tarafından pek sevilmememizi de buraya bağlayabiliriz.

3-)`kanuni döneminde kapıkulu sistemi, haraç ekonomisi ve şehzade mustafa`: fatih sultan mehmet' in ihracatı yasaklamasından sonra kapıkulu sistemiyle savaşacak adam toplayan ordu ne yazık ki fetihlere bağımlı hale gelmiştir. hazinenin dengede kalabilmesi sürekli yeni fetihler yapılması ve fethedilen ülkelerden gelen savaş vergilerine bağlıydı yani bir nevi haraç ekonomisi. hal böyle olunca türkler en iyi bildikleri işi yapıp savaşmış ancak ingilizlerin "savaşmadan kazanmak" dedikleri diplomasi sanatını öğrenememişlerdir ki halen hariciyemizin kabiliyetsizliği buna bağlanabilir. şehzadelerin lalalar gözetiminde sancağa çıkıp eğitilmeleri son derece makul bir yöntemken, koskoca ulemanın şehzadeler arasında çeşitli yarışmalara dayalı ( güç-dayanıklılık-siyasi zeka-savaş taktikleri) hem halkın, hem yeniçerinin hem de saray eşrafının da ortak fikri alınarak taht adayını seçmeyi akıl edememiş olması üzücüdür. demek ki o zaman da çözüme dayalı ve uzlaşma tabanlı bir siyasetimiz yokmuş.

üstüne hem halkın, hem bürokrasinin hem de ordunun takdirini kazanmış, savaş yeteneklerinin yanı sıra kültürel ve siyasi konulara yetkinliğiyle bilinen şehzade mustafa' nın saray entrikalarına kurban gitmesi devletin ocağına incir ağacı diken en önemli etmenlerdir.

özet: osmanlı imparatorluğunu bitiren 3 sahne vardır:

1-fatih sultan mehmet' in ihracatı yasaklayan fermanının altına tuğrayı koyduğu an,

2-yavuz sultan selim' in memluk sarayında halifelik mührünü eline aldığı an,

3-şehzade mustafa' nın kanının yere damladığı an.

devamını okuyayım »
16.01.2015 22:13