hayaletkasaba

  • 175
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

suriyeli sığınmacılar

bu suriye savaşında herkes kaybetti. ancak en çok kaybeden mazlum suriye halkı ile biz olduk.

artık kimse suriyelilerin geri döneceğini düşünmesin. hatta çoğu suriyeli şuan yaşadığı ili bile terk etmeyecek. milyonlarca insanı yerleştikleri bir yerden başka bir yere transfer etmek hiç kolay bir şey olmasa gerek. yüzbinlerce vatansız suriyeli bebek doğdu sınırlarımız içinde. bu çocuklar, bu topraklarda büyüyecek.

bu savaşın bize kısa, orta ve uzun vadeli zararları olacak. uzun vadede ne olur allah bilir. ancak kısa ve orta vade için ülkemizdeki suriyelilerle kaynaşmamız büyük problem olacak. kültür farkı, dil farkı vb. şeyler toplumdaki gerilimi tırmandıracak belki, belki de etnik çatışmalara sebep olacak. ekonomik olumsuzluklar ve siyasal istismarlar da cabası.

lütfen siyasi bir eleştiri olarak anlamayın ama "onlar muhacir, biz ensarız" söylemi reel politik olarak bu gün için doğru değil, en azından bize uygun değil. mekke'den sürülen müslüman muhacirler ile medine'de onları karşılayan ensar aynı kültürün insanları idi. aynı dili, arapçayı konuşuyorlardı. hz. peygamberin karizmatik kişiliği de ensar ve muhacir kaynaşmasını kolaylaştırdı. öyle ki, birden fazla eşe sahip medineli ensar, mekke'den gelen mazlum muhacirleri kendi eşleri ile nikahladı! bunu bizim bizim kültürümüzdeki karşılığını görebiliyor musunuz? bu, kültür farkının ne kadar kritik olabileceğini vurgulamak için verdiğim bir örnek sadece.

her şey bir tarafa suriyeliler ile asıl kültür ve dil birliği içinde olan diğer arap ülkeleri ensar rolünü üstlenmesi gerekir. böyle bir teşebbüs görebildiniz mi arabistan'dan ya da katar'dan?

şahsen ben arabistan, katar, bahreyn gibi zengin arap ülkelerini idare edenlerin ensar değil müslüman dahi olmadığını düşünüyorum.

bizim halkımız suriyelilerin geneli olan gariban kesimi ile ekmeğini bölüşürken yaklaşık on bir suriyeli akademisyen ve ondan daha fazla yetişmiş, nitelikli ve ülkemize faydalı olabilecek insan gücü avrupa'ya kaçtı bu arada. bizde kalan da insandır, "değer"dir ancak... tampon bölge olduk.

dünyanın hiç bir ülkesi şeker dağıtır gibi vatandaşlık dağıtmaz. bunun ulusal politika, o devletin kuruluş ve varoluş amacı ile ilgili bir çok nedeni var. eğer suriyeliler burada kalacaksa, ki kalacak gibi gözüküyor, bu geçiş ve uyum sürecini devletin çok iyi yönetmesi ve istismar etmemesi gerekiyor.

edit:imla

devamını okuyayım »
12.07.2016 13:51