hayalimdeki isikhizi

  • padawan (101)
  • 959
  • 32
  • 6
  • 1
  • dün

bipolar bozukluğun sebebi

dış dünyadan kopuk bir içsel ritime sahip insanların başka ne gibi sıkıntıları olabilir? gözlemim bir çoğunun hayattan bezmiş olması. buzul çağında bunun bir faydası vardı. mağaradaki ailesine kabilesine yiyecek getirmenin ve belki de vahşi (ve aç) hayvanların uğramadığı rotaları keşfetmesine yarıyordu. peki bugün ne işe yarıyor?

bir çok bipolar dervişin gezgin olduğunu biliyoruz. yani çoğu gezgin bipolar değildir belki ama çoğu bipolar gezmekten hoşlanır. bunu bir yaşam biçimi haline getiren de az değildir. misal bir kaç bin yıl önce de çok önemli bilginler dünyayı arşınlamışlardır. birisi buda'ydı mesela bunların. gelmiş geçmiş en başarılı bipolar'dır belki de. bir başkası nın adı da mesih'ti. neden mesih'ti. isa mesih'i kastetmiyorum. ondan çok daha önce gelen ve bir daha gelmesi beklenen bir mesih vardı. yahudiler hala isa'nın o mesih olmadığını ve bekledikleri mesih'in bir gün geri geleceğini beklerler. bir kere mesih ne demek. kelime olarak mes etmekle yakın ilişkilidir. mesela abdestte ayaklara mes vardır, türkçesi "gezdirmek" demektir : ıslak elinizi ayağınızda "gezdirin". mes ile gezmek arasındaki ilişki mesih kelimesinde şu şekildedir: me-seyyah. yani seyahat eden kişiye mesih denirdi. peki gezip insanlara bilgi ve kültür aktaran bu yüce gönüllü insan, bu kadar da seviliyorsa neden orada kalmıyordu?

bunun sebebi muhtemelen kendini iyi tanımasıydı. bir yerde bir süreden fazla kaldığında oradaki insanların bu sefer kendi karamsar öfkeli taraflarını da görmelerini istemiyordu belki de. belki gezdiği yerlerin bazılarında böyle "redkit" gibi şehri kurtaran, suçları engelleyen yenen bir yapısı varken bazı şehirlerde de kavgacı küfürcü birisi olarak tanınıyordu. bu sıradan birşey olduğu için akılda kalmıyordu. ama iyi olduğu zamanlarda ve yerlerde o mesihti, budaydı, ermişti, evliyaydı . . .

devamını okuyayım »