haydarduzen

  • 264
  • 14
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

loving vincent

sonunda izlemeye gidebildiğim film. film seçme/izleme konularında sorumluluğu almayı sevmeyen ben, loving vincent'e gidelim dedim. iyiki de demişim. muhtemelen defalarca yazılmıştır, bu bir film değil, van gogh tablolarından oluşturulmuş bir sanat eseri. görselliği o kadar ön plandaki bilimkurguyu sinemada izleyeceksin abi ya diyenlere nispet yapar gibi mutlaka sinemada izlenmesi gerekiyor. bu anlamda kaidesini bozan istisnadır bu film.

--- spoiler ---

bu film polisiye olarak yapılmış aslında. hikaye van gogh sebebiyle güçlüyken kurgunun da sağlam yapılışı, filmin kahramanlarının gizemi afişe etmeden anlatımları, esas oğlanın hikayeyi yavaş yavaş yani gerçekte olabileceği sindirerek içselleştirmesi izleyiciyi sahneye kitliyor.

ilk başta bu film gözleri yorar diyorsunuz ama çok geçmeden alışılıyor. van gogh var diye içerik ihmal edilmiştir düşüncesiyle sığ bir film olacak sanılıyor başta ama dramın ağırlığı mıh gibi koltuğa çakıyor izleyeni. yukarıda polisiye demiştim ayrıca da ağır bir dram var filmde. van gogh'un ağır psikolojik hastalığı film boyunca hassas hale getiriyor izleyeni. filmin sonunda verilen van gogh'un kendi sözlerini şimdi düşünüyorum da van gogh, dilediğini, istediğini yapmış ama onun söylediği sanatsal anlam dışında bu defa. o sözleri yazmıyorum çünkü tüm büyüsü kaybolur.

--- spoiler ---

mutlaka izlenmesi gereken müzikleri enfes bir film. iyi ki gitmişim, iyi ki buna gidelim demişim.

devamını okuyayım »
26.01.2018 00:15