hazard ratio

  • 3461
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

yerli ve milli internet ağını kuracağız

türkiye'yi ikinci kuzey kore yapma hamlesi bu. eh iran, rusya ve çin gibi ülkelerle flört ede ede onların faşizan uygulamalarından ilham alır oldu bizimkiler. o yüzden avrupa'dan son sürat uzaklaşıyoruz.

epeydir muhafazakar cenahta dillendirilen proj zaten bu. önce abdurrahman dilipak bahsetti, ardından haşmet babaoğlu dile getirdi, şimdi de ferhat ünlü bu gereklilikten bahsediyor.

örnek olarak da rusya'yı gösteriyorlar. küresel internet ağından komple kopup kendi yerel ve milli internet ağımızı kuracakmışız. rusya bu devrime hazırlanıyormuş. abd ve batı avrupa merkezli internet tekelini ulusal güvenliğe aykırı buluyorlar.

gerekçe olarak ise internet üzerinden gençlerin beyninin yıkanması ve verilen eğitimlerin boşa gittiği iddiası. pornografik, şiddet ağırlık içerikler yetmiyormuş gibi alkol ve uyuşturucuya özendiren yayınlar, terör propagandası, yalan bilgiler, provakasyon, yanlış siyasi propaganda, din düşmanlığı, vatan hainliği gibi gibi bir sürü olayın internet üzerinden yayılması gerekçe gösteriliyor.

bayadır dillerinde bu talep.

bakın ne demiş meşhur sabah yazarı :

--- spoiler ---

rusya, aralık 2017'de aralarında voice of america'nın da bulunduğu 9 basın kuruluşunu yabancı ajan kanunu kapsamına almıştı. bu türkiye için de bir çözümdür. rusya bu seçenekleri kullanan bir ülke.

şimdilerde de küresel internet ağıyla bağlantılarını kesmeye hazırlanıyorlar. ülkenin kendi internet ağını kurmasını öngören yasa tasarısı duma'da 68'e karşı 307 oyla kabul edildi.

bu kararın hayata geçirilmesiyle (tabii bunun için sağlam bir altyapıya ihtiyaç var) rusya, runet'i yani kendi internetini kullanmaya başlayacak. runet ilk kez 1997'de israil'de türetilmiş bir kavram. raffi aslanbekov tarafından…

bu şahıs israil'de ikamet eden bir blogger. ve 12. gezegen ile kozmik tohum'un yazarı müteveffa zecharia sitchin gibi azerbaycan yahudisi… raffi aslanbekov rusya'da 'büyük amca' olarak biliniyor. çünkü köşesinin adı 'büyük amca'nın düşünceleri' imiş.

bu arada rusların ulusal güvenlikleri için ülkelerini küresel medya tröstlerinin taarruzlarından korumaya çalışırken sputnik ile bizim ülkemizde onlardan aşağı kalmayacak bir yayıncılık yaptığını da hatırlatalım.

--- spoiler ---

küresel internet bağından kopma önerisi

devamını okuyayım »