hem guzel hem de isci olan kadin

  • 1672
  • 72
  • 11
  • 0
  • dün

fakirlerin isyan edip ayaklanmama nedeni

konuyu sadece din ile özetleyemezsiniz. din insanın gazını alır, doğru. herhangi bir haksızlıkla karşılaştığınızda, allah'a havale edersiniz, bu sizi bir miktar rahatlatır. veyahut bu dünyada ne olursa olsun öbür dünyada cennette olacağınıza inanırsınız, gazınız alınır, rahatlarsınız.

insanın biat etmeye yatkınlığının sebebi hayatta kalma iç güdüsünün idealizmine ağır basmasıdır. ki idealizm için düşünmek, düşünmek için zaman, zaman için para gerekir. paranız yok ve bolca zamanınız varsa o zamanı bu durumu unutmak için kullanırsınız, depresyona kapılmamak için kullanırsınız. bir sorun olarak addeder ve çözüm ararsınız.

fakirseniz ve çalışıyorsanız, içinde bulunduğunuz sistemin sizi sürekli ezdiği, ötekileştirdiği bir halde kalırsınız ve bununla mücadele ederken hayatınız geçer gider. kapitalizm statü demektir. hastaneye gider ezilirsiniz, polis çağırır ezilirsiniz, zam dönemi gelir ezilirsiniz, kiracıysanız ezilirsiniz, emekli olduğunuzda bile ezilirsiniz. günümüzde 1.000 tl ile hayatta kalmaya çalışan yaşlı ve bir çok sağlık sorunu olan insan olursunuz, maaş sıralarında ezilmeye devam edersiniz. 250 gr kıyma almaya paranız yettiği için, ucuz giyindiğiniz için sürekli ezilirsiniz.

bu kadar ezilen insandan nasıl bir başkaldırma beklenebilir? düşünsenize 250 gram kıyma aldığınızda yine fakir olan başka bir kasiyer bakışlarıyla eziyor sizi. polis eziyor sizi, devlet eziyor sizi, halk eziyor sizi. işin boktan tarafı şu, parası olanın etrafında toplanıp nemalanmaya çalışan insanların sayısı, hayata idealist yaklaşan insanlardan çok daha fazladır.

ha, baş mı kaldırdınız? bütün bunlara rağmen dik başlı mısınız? hapishane hücrelerinde ezilirsiniz. f tipi ceza evi görmeden baş kaldırmak ne kadar da romantiktir? mahkemenizin önemsenmediği için sürekli ertelendiği bir dünyada nasıl isyan edip dik duracaksınız? duran durur tabi ama azdır. azalarak bitersin, seni bitirene kadar uğraşırlar.

bunu yaratan, bu düzeni yaratan biat etme ve sadece kendi ego/çıkarı için yaşayan sana benzeyen insanların sayısı, senden olan insanların sayısından çoksa umutsuzluğa düşüp yine bitersin.

dünya tarihine bakın. teröristler ile anlaşan devletler, ideolojik ve gerçekçileri sürekli idam etmiştir, hapishanede çürütmüştür. gün gelir devletler faşist örgütlerle masaya oturur ama seninle oturmaz. çünkü faşist bir örgüt cehaletten beslenir, devlet de cehaletten beslenir, sevişmemeleri anormal. şairler hapishanedeyken, düşünürler tutuklanırken yalnızdır. yalnızsan ölürsün. ve seni yalnız bırakmak için o kadar net bir savaş var ki farkında değilsin.

günümüz türkiyesinde bu anlattıklarımın öyle çok örneği var ki normal bir insan bu sisteme dahil olunca kafayı yiyor. ananla, karınla, kocanla, evladınla arada bir cam varken sadece haftada bir telefonla görüşünce anlıyorsun ki idealizm seni bitirmek dışında bir hizmet yapmıyor. birey değil örgüt, halk değil devlet güçlü bu düzende. öldür, yok et, bu aptallıkla var ol ya da yok ol. bu kadar... bu kadar basit...

devamını okuyayım »
25.02.2017 09:18