herforder

  • 194
  • 40
  • 14
  • 0
  • dün

türkiye'den siktir olup gitmek

2020 yılı ekim ayında gerçekleştirdiğim eylem. ben gidiş rotası olarak almanya'yı, gidiş yolu olarak ise yüksek lisansı tercih ettim.

elbette şu anda master yaparak akademik bilgi birikimimi derinleştirdiğim için çok mutluyum fakat dürüst olmam gerekirse bu kararımdaki temel motivasyon kaynağım genç yaşımda ülkede bireysel olarak şahit olduğum haksızlıklar, yolsuzluklar, iş dünyasındaki torpiller, liyakat problemleri ve bunun sonucu olarak gelecek kaygısı taşımaya başlamam oldu. ne kadar idealist bir insan olursanız olun türkiye'deki sistemde potansiyelinizi tamamen açığa çıkarmanız gerçekten çok zor.

peki almanya'da her şey dört dörtlük mü? elbette değil. konfor alanını terk edip tek başına yeni bir ülkede hayat kurmanın pek çok zorluğu bulunuyor. fakat en azından burada daha özgür ve daha adil bir düzenin içerisinde olduğumu hissediyorum, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum, dil öğreniyorum ve üniversitede alman standartlarında kaliteli bir eğitim alıyorum. ayrıca burada hiç kimse sırf otomobil kullanmadığım ve yemek yapmaktan hoşlandığım için "ne biçim erkeksin?" gibi eleştirilerde bulunmuyor :)

işin türkiye için üzücü olan tarafı ise yalnız olmamam, yani benimle benzer süreçler yaşayıp türkiye'den almanya'ya göç etmiş yüz binlerce genç var. bu bağlamda almanya, türkiye'deki nitelikli genç nüfus için en popüler göç rotalarından bir tanesi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

edit: imla

devamını okuyayım »