herseyehedehodoyazanbilgisayarci

  • 1261
  • 4
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

çaldıran'daki ücretli öğretmenlik skandalı

ekşi sözlükte ne skandal başlıkları gördüm bire bir yaşadığım için bu skandal başlığına vereceğim oy 5/10 dur
.--- açılın ben öğretmenim ---
o yörede 4 sene çalışan bir öğretmen olarak bi nevi ilk entry de belirtilenlerde doğruluk payı var ama bilmeyenler ya da bilgisayar başında ülkeyi kurtarabileceğini zanneden arkadaşlara birkaç şey söylemek isterim.
zamanında çalışırken o yörede öyle köyler vardı ki bırakın telefonun çekmesini elektrik bile olmayan köyler vardı sudan ve de yoldan bahsetmiyorum bile. özellikle bu tür köylere atanan özellikle diyorum kadın öğretmenler o okulun yüzünü görmeden çoğu zaman 1 hafta içinde (hatta seminer döneminde) kendilerini ya ilçe merkezine eğer torpilleri iyiyse (ki burada nice kişiler gördüm görüş olarak herkes işini yaptırdı) il merkezine bile kendilerini aldırdılar. işin ilginci o köyler genelde zorunlu hizmeti 3 yıl olan okullardır ve il merkezi de 5 senedir. kendilerini görevlendirme yazıra yazdıra zorunlu hizmetini kaldırıp 22 puan yerine 30 puan alıp istedikleri yerlere gittiler. işte asıl skandal budur. tayin çıktıkları okulun yüzünü görmeyip o okullara gitmeyen öğretmen arkadaşlarımdır. şimdi bazıları bana çemkirebilir "devlet imkan götürsün diye" haklıdırlar ama senin gitmediğinden o listedeki ücretli önlisans mezunları gidiyor. şimdi gene beni bombardımana tutacaklardır. "nereden biliyorsun atama olduğunu diye" paylaştığım resimde 2016 yılı ekim ayında yapılan atamada çaldıran ilçesine açılan sınıf ve okul öncesi öğretmenlere ait liste bulunmaktadır (koyu olarak belirtilen okullara ilk listede verilen okullara atama yapıldığını göstermektedir). evvela bilgilendireyim. resimde c sütununda bulunan 3 ve g sütununda bulunan 6 öğretmenliğin en uç bölgesidir. buradan öğretmenler yıl başına 30 hizmet puanı alırlar (mesela izmir merkez 10 puan) ve 3 senedir zorunlu çalışma süresi ve koyu olarak işaretlenen yerler ise atama yapılmış yerlerdir. ki bu tür okullarda max 2 tane sınıf öğretmeni ve 1 tane okul öncesi kadrosu bulunur. bu sadece 1 liste. bundan önce ve bundan sonraki atamalara da bakılacak olunursa ilk entry de verilen listedeki tüm okullara atama yapılmış olunabilir. ama gel gelelim öğretmenlerimiz oralara gitmemişlerdir.
bir de şu var hani liste paylaşılmış ön lisans mezunları gitmiş diye emin olun, lisans mezunu sınıf öğretmenliği, okul öncesi ya da diğer branşlardan ilk önce ilçe merkezini (tabi bu yukarıda bahsettiğim görevlendirmelerden boşalan yer varsa) doldururlar akabinde köylere gönderirler tabi yeri geldiğinde 40 50 km, uzakta yol olmayan, köylere ücretli öğretmenliği çıkınca gitmezler.
bir de işin daha ilginç bir yanını söylemek isterim. genelde bu listede olan kişiler araştırılırsa ya o köylüdür, ya da kesinlikle çaldıranlıdır ve de kesinlikle ve kesinlikle devlet dairelerinde (özellikle de meb de) bir yakını çalışıyordur.
hatta ve hatta çalıştığım sene, çalıştığım ilçenin, ilçeye en uzak köyünde il mem şube müdürünün kardeşi ücretli çalışıyordu, adam bi nevi ek gelir için yapıyordu ve de sigorta için yapıyordu bu işi. (ekstra o köyde çalışan ücretli öğretmenlere servis imkanı sağlayıp oradan da para kazanıyordu, ay sonunda eline benim elime geçen ücretten fazlası geçiyordu). ha bir de bu adam oranın kadrolu ücretli öğretmeni gibiydi yanlış hatırlamıyorsam 8 sene o köyde çalıştı en son bi babayiğit bir mem müdürü herkes gidecek diyince 1 sene düzelti ama ne oldu adamın ayağını kaydırdılar, yerine eski düzeni devam ettiren bir adam geldi.
--- açılın ben öğretmenim ---
özetle: tayini oraya çıkan öğretmen arkadaşlar giderse bu tür haberleri bir daha zor görürüz ama tabiki de zor.
not: 3. hizmet bölgesinin, 6. hizmet alanında 4 sene çalışmış bir öğretmen...

devamını okuyayım »