herseyiistiyoruz

  • 6160
  • 9
  • 3
  • 0
  • 6 gün önce

31 mayıs 2015 can dündar'ın köşe yazısı

gazetecilik dersi veren yazıdır.

bilal'e anlatır gibi anlatırsak;

seçimle iş başına gelmek yöneticiye sınırsız bir yetki tanımaz.

seçimle işbaşına gelen yönetici kafasına göre dış politika oluşturamaz. bu dış politika tercihleri de, tıpkı iç siyaset gibi halk tarafından denetlenmelidir.

akp'lilerin kafasına göre, akp iktidarı istediği dış politika hamlesini, kimseye danışmadan yapacak, bunlar ortaya çıkarsa, bunları ortaya çıkartanlar "vatan haini" olacaktır. böyle bir aptallık olabilir mi? bu anlayış, "dış politika tartışılamaz" demektedir.

akp'nin, her ülkeyle kavgalı hale gelmemize neden olan dış politikası, ulusal çıkarlar değil, parti çıkarları çerçevesinde işleyen ideolojik bir dış politikadır. mezhep savaşları bataklığında çırpınan ortadoğu halklarının bu savaşını körüklemek, sünniler lehine mezhepçiliği kışkırtmak, nazilerden sonra dünyanın gördüğü en tehlikeli örgüt olan ışid'in katliamlarına sponsor olmak ve en önemlisi bu mezhep savaşını türkiye'ye ithal etmek, ulusal çıkarların neresine katkı sağlamakta?

ak troll'ler sürekli abd'yi örnek gösteriyorlar. vietnam savaşı sırasında vietnam halkının maruz kaldığı zulmü abd'li haberciler fotoğrafladı, her türlü pisliği teşhir etti ve abd halkı ayaklandı. tabii ki orada da bu gazetecilere vatan haini diyen küçük bir iktidar sahibi grup vardı, ancak abd bu gazetecileri sahiplendi ve hiçbirisinin yargılanması söz konusu bile edilmedi. örneğin chomsky, hayatını abd dış politikasının pisliklerini ortaya sermekle geçirdi. hala saygın bir profesördür. vatan hainliğiyle falan suçlanmadı.

artık bunu anlamanız gerekiyor ak zombi kardeşler. siz bir politik hareketi, düşünceyi, ideolojiyi değil tayyip erdoğan'ı savunuyorsunuz. yarın, bugün savunduklarının tam tersi bir hareket yapsa, onu da deli gibi savunmak zorundasınız. o ne yaparsa yapsın, ne derse desin savunacaksınız, işiniz bu.

devamını okuyayım »
31.05.2015 11:12