herturluyazar

  • 421
  • 2
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

avrupalı çocuk ve türk çocuğu arasındaki farklar

çocuklarımla beraber gözlemleyip, türk egitim sistemi açısından beni hayretlere düşüren farklardır.

gecen eylul başı ,yaşları cok kücük oldugu icin sanat ve spor aktivitelerinde cok fazla secim sansımız yoktu.
ben de cok istediğim ,yüzme ve basketbola değil de seceneksizlikten bebeleri müzik okuluna yazdırmıstım.

bu eylül ise, bir yaş büyüdüler ,baskete veya yüzmeye verebilecegim diye düşünürken 4 yaş gidebilecegi okul listesinde gene bu ikisi yoklardı, cok kızdım cok üzüldüm ama "neden" deme gafletine bu kez düşmedim,cunku saatlerce beni karşılarına alıp ,cocuk beden ,ruh saglıgı ,yaş gerekliliği vb hakkında verecekleri luzumsuz konferansı göze alamadım.

bana uygun secenek olarak bu yıl bebeleri ben de bale okuluna yazdırdım, veee o günden beri evde psikolojik gerginliğin de startını vermiş bulundum.

çünkü benimkilerden biri birkac gün sonra bana "baleye erkekler gitmez ama " demez mi ağlamaklı gözlerle....

vvaaayyyy... beynimden vurulmusa döndümm...bu bana denir miiii....ben gibi bir anneye buunu nasıl söylersinnn...ben ki turkiyeye kendi kategorimde balede tek genclerde" dünya ikinciliği madalyası getirmişş ,12 yılını baleye vermiş biriiiyyimm...bu nedir simddii?

neyse o günden beri iz sürmeme ragmen bu cümlenin çıkış menşeini bulamadım,aklımda ömür boyu kalacak bir soru işareti olarak yerini aldı..hayır tr de olsak tamam diyecegim ama bu cümleyi duyacak bir türk cocuk bile yokken sınıfta bunu kimden duymus olabilir,vahiy olarak inmedi ya bu cocuga..

neyse aylardır bu beyin değiştirme ,kodlama operasyonum başarıyla sonuclandı ve benim sıpişler haftaya bale okuluna gitme kıvamına geldiler.

gecen repetto ya gittik...ahhhh benim zamanımda benim cok zor ve kısıtlı olarak erişebildigim hersey karsımda ...pembiş cantalar,coraplar...aahhh hele o tütüler ..minik minik...kızım olsaydı giydirir sokaklarda böyle tütüyle dolaştırırdım diye diye ic gecirdim..

aslında benim bebeleri baleye vermemin tek bir sebebi var..biliyorum devam etmeyecekler,biliyorum hic istekleri ve hatta yetenekleri yok ,benim tek amacım annem gibi olabilmek,anneannem gibi olabilmek..

tam 12 yıl boyunca her resitalimde hüngür hüngür aglayıp nasıl dans ettiğimi sonradan cd lerden izleyen annem gibi aglayabilmek.evet tek amacım tek istegim bir kez olsun cocuklrımı izleyip aglamak.

yüzme ve cok istediğim basket 5 yasında başlarmış...yok oyle al parayı yap kaydı..zaten bale pahalı ama..diyen öğretmenlerine de "yaav yıllık 70 euro ödedim ikisine, sen bir de turkiyedeki bale okulunu gör" demek isterdim ama hayal bile edebileceklerini sanmam çünkü eğitim ve parayı ancak böyle kucuk paralarla yeni yeni yanyana getirebilmeye başladılar,müzik okuluna da 14 euro yıllık vermiştim.

tüm bu egitim ,ana okulu deyin ,okul öncesi deyin ,kres deyin ,her sosyal devlette olması gerektiği gibi ücretsiz.veya boyle komik komik ucretlerle.

siz de kendinize sosyal devletiz diyorsunuz ya ,yok oyle olmuyor ,boyle oluyor.

aslında hersey size baglı,takım tutar gibi parti tutmayıp ,gercek haklarının peşine düşen bilinçli vatandaslar olaydınız da sizin de böyle ücretsiz egitim hakkınız olurdu ,amma ne demişler herkes layığıyla yaşar ,hakettiği tarzda yönetilir,

dün insta kesfette gördüm,meb ilkokul dergisinde cocuklara sokak kedi ve köpeklerinden uzak durun diye öğüt veriyormuş,buna itiraz etmeyen, veya gecen gün burda vardı meb masal kitabında adamın esseği arkadan yapıyor gibi görüntüsü vardı ve cogunuz bunu normal karsıladı..işte bakın burda bu iki konuda bile ayaga kalkmayan bir halk ,eğitimde başına gelecek herseyi kabul etmiş, hak etmiş demektir.

siz cemaat toplumu olup böcek gibi ümmetcilikle,kadı sistemi hukuksuzlukla yaşamayı sectiyseniz ohh olsun,ödeyin kreş paralarını,okul paralarını.
ben sadece kurunun yanında yanan yaşlara üzülüyorum.

devamını okuyayım »
26.08.2018 10:46