heyitsok

  • 221
  • 13
  • 3
  • 1
  • bugün

black mirror

google'a distopik roman arattırınca çıkan kült romanların, ingilizce isimlerini buraya yazınca entelektüel olunduğunu da ilk kez görüyorum.

edebiyatın eleştirisi ayrı, televizyonun eleştirisi ayrıdır. bu ikisini aynı kulvarda değerlendirmek de çok saçma. black mirror da kendi alanında yapabileceği eleştiriyi en iyi yapabilen çalışmalardan biri.

onca insanı ekrana bağlıyor en azından ve bahsettiği problemlerden daha çok insanın farkında olmasına aracılık ediyor. insanların teknolojiden aldıkları faydaya bir geri ödemesi olacak, buna çarpıcı bir şekilde tanık olmalarını sağlıyor.

ayrıca şaşkınım, bu denli entelektüel abilerimiz bu ağır, bayık diye nitelendirdikleri şu güzel diziye bile katlanamıyorken, o çok referans verdikleri kitapları nasıl okuyabiliyorlar?

bir şeyleri ortak paydada, farklı insanlarla birlikte eleştirebilmek güzeldir, "her şeyi bir ben bilirim" bazen elinizden alınıyor diye bu kadar da bozulmayın.

tanım: teknolojiyi eleştiren popüler dizi.

edit: ekrana bağlayan alternatiflerinin yanında neden tercih edilir ve takdir edilebilirin sebebini de yazdım, ama illa "benim dediğim doğru"culuğunun ne kadar da kötü bir şey olduğunu göstermek isterseniz bence de sorun yok.

her eseri kendi orjinal dilinde söyleyebiliyorsanız tamam, ama ingilizce kitap isimleriyle caka satmak artık biraz ucuz, üzgünüm.

devamını okuyayım »
21.08.2017 13:23