hiburak

  • 98
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

rainbow six siege

oyunun beta versiyonunu bir kaç gündür oynama fırsatı buldum. bence ubisoft'un şu ana kadar yaptığı en başarılı işlerden biri olacak.

single player olmaması dezavantaj, ancak developer tamamen multiplayer'a odaklanarak sınırlı haritalarda daha yaratıcı ve zevkli işler çıkarmışa benziyor. yine de sadece multiplayer olarak satılan oyunların daha düşük bir fiyatla piyasaya çıkarılmaları taraftarıyım. adamlar zaten oyun içi dijital ürün, dlc, vs satışı ile aradaki kazanç farkını kapatacaklar. o yüzden muhtemelen bu oyun da piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra evolve ya da titanfall gibi ciddi bir indirime girecektir.

oyuna geri dönersek, beta versiyonunda iki tane oynanabilir mod var:
* multiplayer mod: beş kişiden oluşan iki takım halinde, birbirinizle kapışıyorsunuz. ilk önce bir takım bina içerisinde savunma yaparken, diğer takım saldırıyor. sonrasında roller değişiyor. eğer atak yapan sizseniz, kazanmak için rakibin bombasını bulup etkisiz hale getirmeniz, ya da rakibinizin tüm üyelerini öldürmeniz gerekiyor. sonuç olarak en çok tur kazanan takım galip oluyor.
* terrorist hunt: yine beş kişiden oluşan takımınızla bu sefer yapay zeka ile yönetilen farklı özelliklerdeki terorist ordusuna karşı bir hücum gerçekleştiriyorsunuz. zorluk seviyesi normal, hard ve realistic olmak üzere üç tane. zorluk seviyesi arttıkça rakibiniz hem daha akıllı, hem de daha güçlü oluyor. ancak kazanırsanız daha çok para kazanıyorsunuz ve daha kolay seviye atlayabiliyorsunuz.

bu arada kazandıklarınızla operatör satın alabilirsiniz. operatörler özel polis timlerine bağlı (swat ya da fbi gibi) farklı özelliklere sahip karakterler. oyunda sahip olduğunuz bir operatörü her turdan önce seçmeniz gerekiyor. her bir operatörün farklı bir güçlü yanı var. bazıları daha hızlı ve atik, ama daha korunmasız iken bazıları bunun tam tersi. bazıları ise daha çok ajan gibi. her bir operatörün kullanabildiği silahlar ve bombalar genel itibariyle farklı. savunma ve hücum yapabileceğiniz operatörler de birbirinden farklılar. oyunun piyasaya çıkacak sürümünde toplam 20 operatör olacağı söyleniyor.

oyun genel olarak sarıyor. bir iki kere oynayınca bırakamıyorsunuz. takım olarak çalışmanız, beraber değişik taktikler geliştirmeniz ve sürekli olarak iletişim halinde olmanız gerekiyor. bu oyunda başarılı olmanız için mikrofonlu bir kulaklık şart. çünkü çevrenizdeki bombaları, ayak seslerini ya da kendini patlatacak olan bomber'ların nefes alıp vermelerini diğer türlü duymanız zor.

oyun her yönüyle benzeri oyunlardan daha gerçekçi. arkadaşlarınızı vurabiliyorsunuz ve eğer ölürseniz tekrar hemen dirilmiyorsunuz. bir sonraki turu beklemeniz gerekiyor. bu yüzden daha dikkatli ve yavaş oluyorsunuz. call of duty'de olduğu gibi rakiplerinize paldır küldür saldıramıyorsunuz. binada tek başınıza kaldığınızda oyunun gerilimi daha da artıyor ve bir anda survival oyununa bürünüyor.

grafikler battlefield 4 kıvamında, bence gayet yeterli. oyunun müzikleri ve ses efektleri çok iyi.

eksiklerine gelirsek, beta versiyonunda multiplayer çok sorunluydu. oyun çok kesildi ve bir çok defa çok yavaş bağlandı ya da hiç bağlanmadı. diğer taraftan beta versiyonunda içerik miktarını yeterli bulmadım. ama oynanabilir mod ve harita sayılarını arttıracaklarını düşünüyorum.

sonuç olarak, eğer eksiklikler giderilerek piyasaya çıkarsa eminim başarılı olacaktır. yine de almak için acele etmeyip indirime girmesini beklemenizde fayda var.

devamını okuyayım »
01.10.2015 12:29