hickiran karasinek ve uyuyan karinca

  • şamda kayısı (705)
  • 672
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

sezaryen

politika, din, evlilik ve doğum.

şu genç yaşımda gördüğüm kadarıyla insanların ahkam kesmeye bayıldığı en favori konular bunlar.

ekşiduyuruda bir soru sordum dün..
"sezaryen randevusu aldım, doktor kilom yüzünden epidural anestezi alamayabileceğimi söyledi, genel anestezi gerekebilirmiş. kilo ne kadar engel ki" anafikirli.
soru aha böyle aynen. yani benim kafam karışık nasıl doğurayım, muallaktayım ne yapacağımı bilemiyorum, aman allahım buhranlar içindeyim normal doğumdan korkuyorum anafikirli hiçbir şey yok.

ama "her şeyin en iyisin ben biliyorum, ve birazdan senin ağzının payını vericem" adamcıkları burada da piyasaya çıkıyor ve vay niye sezaryen yaptırıyorsundan girip, normal doğumun büyüsünden, sezaryenin bebek için sağlıksız olduğundan, zaten sezaryenin de riskli bir ameliyat olduğundan, masada kalabileceğimden falan dem vuruyorlar.

arkadaşım değiller, akrabam değiller, fikrini sorduğum insanlar değiller.
ama işte onlar öyle bilgili, öyle akıllı; ben öyle aptal, öyle saf, çocuğumu düşünmeyecek kadar öyle bencilim ki, beni kendime getirmeleri, dünyamı aydınlatmaları, aklımı başıma getirmeleri gerekiyor derhal. misyonları bu.

arkadaşım, aloo.
ben sormuş muyum fikrini sana ?
37 haftadır içimde büyüyen çocuğu benden daha fazla düşünüyor olabilme ihtimalin var mı?
son 9 aydır, senin ömründe bir arada görmediğin kadar çok sayıda kaynaktan bebek bakımı/doğum/komplikasyonları üzerine okuyup araştırdığım iihtimali aklına geliyor mu hiç?
normal doğum ihtimalini sekiz milyon kez kafamda evirip çevirmedim mi sence?
2 hafta sonra doğuma giriyorum, sen bana "sen ölebilirsin, bebek de sağlıklı olmayacaktır ama hımpfff, sen bilirsin tabiiiğ" şeklinde tiksinç biçimde yaklaştığında, benim psikolojim ne oluyor aklına geliyor mu?
küçük dünyanda kendi şahane fikirlerinden başka bir şeylere yer var mı? karşındakinin hisleri mesela?
empati kelimesini duydun mu daha önce?

yok duymadın. aklına da gelmiyor. bilmiyorsun da. düşünmüyorsun da.
çünkü bayılıyorsun akıl vermeye. kendi fikrini başkalarına dayatmaya. "en iyisini ben biliyorum, her boka maydanozum" adamı olmaya.
işte sezaryen, bana böyle insanlardan da ne kadar tiksindiğimi hatırlatıyor.

konuyla ilgili herkesin söyleyecek bir şeyi var. herkesin.
sevgili sayinseyirciler, sezaryenle ilgili bir entrysinde, "rahminde 9 ay bir çocuk taşımamış o ikilemleri, buhranları yaşamamış birinin ahkam kesmemesi gereken bir konu, komik oluyor." gibi bir şey yazmıştı.

ne kadar da doğru.

sezaryen bir ameliyat evet. normal olan doğum yöntemi değil..
ancak çok korkunç, çok büyük, çocuğun sağlığını etkileyen, onu mahfeden, annenin canına okuyan, sonrasındaki nekahat dönemi çok ağır, felaket geçen bir operasyon da değil.

kadın, muhtemelen 12 saat üstü ağrı çekeceği, vajinasının yırtılacağı, taa makatına kadar dikişlerinin olacağı, haftalarca rahatça oturamayacağı gerçeğine kendini hazır hissetmiyorsa, o esnada sağlam duramayacağını düşünüyorsa tercih edilebilir sezaryen. sonuçta bir tercihtir, ve enine boyuna düşünüldükten sonra, anneye aittir.

sağlık sorunu varsa, ya da o bebek çok kıymetliyse, çok zor sahip olunduysa, normal doğumda kanalda sıkışma, vakumla çekilme, kolunun çıkma, zorlanma ihtimali anneyi delicesine ürkütüyorsa, ya da doktor başka bir tıbbi gereklilik görüyorsa da uygulanır.

sezaryen yaptıran kadınlar sü-rek-li gerekçe üretme halinde.
etraflarındakiler öyle sıkıştırıyorlar ki onları, sürekli yaptıklarına makuliyet yükleme çabasına giriyor anneler...
".. ama çatım darmış."
"..ama bebek iriymiş."
"..ama suyum azalmış, hemen müdahale etmeleri gerekti."

bana "neden sezaryen" dediklerinde, geçerli sebeplerim olmasına rağmen, insanlarının gözünün taa içine bakıp "paşa gönlüm öyle istedi" diycem ben..
canım öyle istedi, ve öyle doğurmayı tercih ettim kızımı.

benden daha çok düşünebilir misin onu?
onun için gerçekten tehlikeli bir işlem olsa sezaryen, gerçekten hayat boyu sağlığını etkileyecek bir iz bırakacak olsa üzerinde, bunu bilsem ben, değil vajinamı, kafamı boydan boya kestirmez miyim çocuğum için ?

cevabı düşünmüyorsun ki sen.
sen, "sen"den başka kimsenin fikirlerini, hislerini düşünmüyorsun ki.

her şeyin en iyisini ben biliyorum adamı, nasıl da tiksiniyorum senden.

devamını okuyayım »