hidrellez

  • 2033
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

1885 yılı istanbulu'ndaki nargile kafe

evvelen;

orası bir nargile kafe değil, kıraathane. osmanlı'da kkıraathane kültürü, çektikçe gelen çorap söküğü gibi. çok acayip bir dünya. ve türk edebiyatında esaslı bir yeri olan bir alan. biraz daha detaylı inmek isteyenler buyursun: (bkz: kıraathane/@hidrellez)

saniyen;

entriler, 2015 neslinin gözüyle 1885 istanbul'una anakronik bakanlarla dolu. aşağılayanlar da sanırsın ki, ayas paşa'nın 42. göbek sülbü. ne olacağıdı paşam? günümüzde 7 göbek istanbulluluk (bkz: #25978263) 500 kişiye falan nasipken, burada atıp tutanların da dedelerinin dedeleri muhtemelen taşrada geviş getirirken, bir de hiç çekinmeden aşağılamıyorlar mı? en fazla dedesinin taşradan geldiği bilgisini haiz tipler, 1885 yılındaki istanbulluları aşağlıyor. peh! yok çirkinmiş de, yok bizden bi halt olmazmış da. tek bir fotoya bakıp sosyal tarihçi ile sosyolog arası ahkam kesmiş çaylaklar. kadrajı sokaktan konaklara, saraya doğru bir tut bakalım ne olacak? seninle ve senin 3 nesil evvelinle hiç alakası olmayan bir sosyal tabaka çıkacak. o zaman ne diyeceksin? deden gibi olanları aşağılamak kolay tabi. sen bilgisayar görmüş şehirli bir snob yapabilirsin ama bu toplumun hali o zamandan farklı değil. nüfusa göre okur-yazarlık, köymenlik vs. hala 1885 yılındaki gibi. 1885 yılının hırpaniliğini de, mısır'ı-rumeli'ndeki pek çok yeri kaybeden, göçlerle baş etmeye çalışan ve fakirleşen imparatorluğun başşehrinin hırpaniliği olduğunu da ekleyeyim.

salisen;

kıraathane, nargile gibi başlıklar dururken, başlık açmış olmak için başlık açmak bu sözlüğün ebesinin örekesine ot tıkadı.

devamını okuyayım »
28.02.2015 01:02