hidrellez

  • 2032
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

büşra

cesaretle hiç bu kadar yakından bakılmamıştı örtülü kızlara.

ama onların ötelemelerinden, ama kafalardaki bağnaz ön yargıdan. sonuç değişmedi. ötelendikçe kendi öz eğitimlerine önem veren, yalnızlaşan, aynı dini öğretiyi benimsediğini sanan bir sürü erkekten entelektüel olarak 3 vites ilerde giden bir sürü örtülü kız-kadın var. sizin etrafınızda olmayabilir. ama varlar. dikey emirleri yorumlamalarından dolayı, bazı şeylerden kaçınırken insanların yanlarından kaçmalarını izleyip ne yapacaklarını bilemeyen kendi dünyaları başlarına yıkılmasın diye çok ama çok uğraşan kızlar var.

büşra galiba onlardan biri.

yaman ise, gerçekten cesur, örtünün ardındaki memeyi değil beyni farkedebilmiş bir çocuk belli ki. farkettiği meme değil de zihin olunca büşra'da var olduğunu sandığı önyargıyı kendi cesareti ile bertaraf etmiş belli ki.. iyi de etmiş.

28 şubat'tan sonra yaşanılan bu travma daha çok film çıkarıcak. haberiniz olsun. büşra amatörce dahi olabilir. beni germez. cesur bir ilk olduğu için takdire şayan.

klişe denmiş bir de türbanlı kız hikayesi için. klişenizi yiyim ben sizin.. bakın bakalım türk sinema tarihinin neresinde var bu örtü sorunu?

editsel düdüt:

genç başörtülü hanımlar için şahsiyetsiz bir rol model oluşturup, film vesile ile bilinçaltına bunu dayatıyorlarsa bunun kınanmasını, yorumunu genç başörtülü hanımlar'a bırakılmasının daha dogru, hatta tek dogru olduğunu düşünüyorum.

daha onlar ağızlarını açamadan, gık demeden 'bu tü, bu kaka, bu yivrenç tamam mı? şöyle bakcaksın buna' duruşu da onlar yokmuş gibi davranılsın beklentisi de kişisel olmakla birlikte onların fikir hürriyetine serilen 'örtü' gibi. bırakın da başını örten yapsın bu yorumu. böyle hami olmaya devam edip örtülü insanların adına erkeklerin konuşmaya devam etmesi 'her koyun kendi bacağından asılır şiarınca' hiç de hoş karşılanmıyor artık. biline.

devamını okuyayım »
05.01.2010 17:28