hiko seijuro

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (533)
  • 1754
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

17 aralık 2013 ihale ve rüşvet operasyonu

cemaatin, çıkarlarına ters düştüğü için düğmeye bastığı operasyon. peki cemaat hükümet ile çıkar çatışmasına girmeseydi ne olacaktı? polis edindiği bilgileri imha edecek, savcı harekete geçmeyecek, bütün yolsuzluklar örtbas edilip hayat olduğu gibi devam edecekti. kolluk gücüne ve yargıya güvenemeyeceğimizi biliyorduk da, bu kadar da değil lan.

gündem değiştirmek amacıyla ergenekon kararlarının açıklandığı gün ünlülerin uyuşturucu suçlamasıyla gözaltına alınmasından zaten kolluk gücünün istenildiği gibi yönlendirilebileceğini anlamıştık. bu yöntem olarak ne kadar çirkin de olsa, yönlendirme emir komuta zincirime bağlı olarak tepeden aşağıya doğru gerçekleştiği için bir seviyeye kadar vehamet gösteriyordu. en azından polisin sistemsel olarak işleyişi düzgündü, tepeden emir geldiği zaman söyleneni/görevlerini yapıyorlardı.

ama bu operasyon polisin içinde bulunduğu durumun gerçek vehametini ortaya koydu. bu kadar büyük bir operasyonun içişleri bakanının bilgisi olmadan şube müdürleri kanalı ile yapılması ülkenin içinde bulunduğu vehameti gözler önüne seriyor. yarın öbür gün akp gitse, yerine başka bir hükümet gelse aynı yapılanma öyle ya da böyle devam edecek. şu anda askeri okullardan cemaat dersanelerine gittikleri gerekçesiyle öğrencilerin atılmasının ne kadar doğru bir iş olduğunu anlayabiliyorum. cemaatin herhangi bir kurumun organizasyon şemasına virüs gibi yayılıp sistemi ele geçirebileceğinin, gerektiğinde kontrolü eline alabileceğinin en büyük ispatıdır bu operasyonun yapılış şekli.

ülkenin kolluk teşkilatının böyle yönlendirilebilmesi mi daha kötü, yoksa yolsuzluğun hükümetin en tepelerine sirayet etmiş olması mı gerçekten emin değilim. ülke olarak ne kadar boktan bir durum içinde olduğumuzu gösteriyor.

kesin olan bir şey varsa o da akp'nin hakikaten ak parti olmadığının ispatlanmış olması. ucuz kelime oyunu yapmaya çalışmıyorum da, hakikaten bundan sonra kendilerine ak diyecek yüzü bulabilecekler mi merak içerisindeyim.

adana valini yedirmiyordun, allahını seversen bakanlarını da yedirmesene hadi... hükümetini kurtarmak için o bakanların istifasını nasıl alacağını merak içinde bekliyorum.

devamını okuyayım »