hirs

  • 160
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

erol köse

adı geçen beyefendiye onun diliyle cevap vermek, onun gibi olmanın işaretidir. ne talihsiz bir durumdur ki sözlük yazarlarımız bütün bilgi birikimlerini bir kenara koyup ilkel ve aciz bir üslupla eleştirilen "ekşi sözlük" kültürüne hırsla aynı silahın benzer kurşunlarıyla kin kusmuşlar. gençler sakin olun!

türkiye de 2000'lerin başlarında yoluna çıkan, kısa zamanda fenomen olan ve kendi kültürünü create'de eden bir kültür elbette progressiveleştiği kadar da eleştiriye maruz kalacaktır. ancak ajdar anık'tan sonra seviye ilk defa basit ve meta aşığı /sözüm ona bir prodüktör tarafından bu kadar düşecekti. ekşi sözlüğü gereksiz bir ego ile savunup "adam ol lan yada "kahpe" vb. sıfatlamalarla aynaya düşecek aksini betimlemeyeceğim. zira bir kişiye değer ona yaptığınız övgülerden çok hakaretlerle ortaya çıkan bir mesajdır. sözüm o ki, bir hakareti bile hak etmiyor
doktor bey...

sözlük yazarlarını ssg'nin kölesi, ssg ye para kazandıran işçi olarak addederken de nihat doğan'dan bir farkının olmadığını gösterirken, twitter'ın da babasının olmadığını oda bir abd şirketine para kazandırma gerçeğini gözden kaçırmış durumda. oysa namaza gidiyorum derken islami popilizmini de eksik etmedi. oysa, eski patronunu tmsf'ye nasıl paket ettirdiğini haykırırken, "ihanet bir hastalıktır bugün ekmek yediğin adamı sattın yarın başkasını satarsın. adam satmak kahpeliktir. adam satmak adamlık değildir." gerçeklerini ıskalayarak şeytanına yenildi.

ama ekşi sözlük okuyan,yazan,bilen,araştıran bir zümre. çıkış noktasından şimdiye çok ama çok hatalara hatta sistematık girdaplara sürüklenmiş durumda. ama bu da bir aşama.

bir olay vardır:40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir
karar vermek zorundadır. kartalın yaşı 40'a
vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini
yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı
avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. gagası
uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. kanatları
yaşlanır ve ağırlaşır. tüyleri kartlaşır ve
kalınlaşır. artık kartalın uçması iyice
zorlaşmıştır.
dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini
yapmak zorundadır:

- ya ölümü seçecektir,
- ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini
göğüsleyecektir. bu yeniden doğuş süreci 150
gün kadar sürecektir. bu yönde karar verirse kartal
bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda,
artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında
kalır. bu uygun yeri bulduktan sonra kartal
gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar.

en sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve
düşer. kartal bir süre yeni gagasının
çıkmasını bekler. gagası çıktıktan sonra bu
yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır.
yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski
kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra
kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir
yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu
yapmaya hazır duruma gelir.

ez cümle:
sözlük şuan bir geçiş yaşıyor. elbette sıkıntılar olacaktır. ama ssg bu değişimleri daha prof.ça yönetmelidir. herkesin özgür olmadığı ama özgürlüğünü teminat altına almalıdır. eğer bu konuda başarısız olursa, doktorlar, fatihler, hıncallar, altaylılar, uluçlar'ın diline düşer. ferhatlar oysa hasetleriyle göçerde adına anmamak olmaz....

ama sözlük iyidir candır. hastasıyız dede!!!!
sözlükte murat menteş'i, onur ünlü'yü, sagopa'yı, ajda pekka'nı, mahmut tuncer'i, ibrahim çallı'yı, sakarya'yı, izmir'i, baretta'yı, cem yılmaz'ı, aziz kedi'yi, zeki müren'i, çayı, simiti, aşkı, leylayı, mecnunu, izzet altınmeşe'yi, neyi, nezi, istanbul'u, hutuları, tutsileri, asilleri, kelebekleri, daha iyi kavradık tartıştık, öğrendik. ama bir söz vardır üstad, it ürür kervan yürür!!!

devamını okuyayım »
12.08.2011 04:13