hocao

  • 1312
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

yabancı sınırı kalksın diye ağlayan galatasaraylı

şu an neler hissettiğini merak ettiğim futbol sevdalısı.

başlık aslında "3 yıldır yabancı sınırı kaldırılsın diye ağlayan galatasaraylı" olarak açılmalıydı. zira malumunuz, fener'in konu hakkındaki bütün girişimlerini vatan millet sakarya edebiyatıyla engellemeye çalışan galatsaray yönetimleri gördük geçmişte. hatta çöp yabancılarından verim alamayan galatasaray'ın fenerbahçe karşısına tamamen türk oyunculardan oluşan bir kadroyla çıktığı beraberlikle biten bir maç sonrası, gazetelerin bu beceriksizliği kutsarcasına, sanki her iki takım farklı yabancı kısıtlamalarına tabiymişçesine "11 aslan türk" manşetleri attığı da vakidir. aşağıya yabancı oyuncu oynatmanın rezilliği ve türk oynatmanın fazileti üzerine galatasaraylı yazarların bazı entry'lerini bırakıyorum:

(bkz: #12474178)

(bkz: #12474172)

(bkz: #12414961)

(bkz: #12481998)

(bkz: #12477375) en sevdiğim bu, zorlamışlar asdfghjk

(bkz: #12484278)

bu da maç sonrası başkanın açıklaması. adam transfer ettiği sekiz yabancının birinin bile ilk on bire girememesiyle övünüyor, inanılır gibi değil.

örnekler çoğaltılabilir. sonra yine bilindiği gibi 3 temmuz sonrası dengeler biraz değişti. galatasaray meydanı boş bulup üstünlüğü ele aldı. ne tesadüftür ki, yabancı sınırlamasının ne kadar iğrenç bir uygulama olduğunu fark etmeleri de aynı zamana denk gelir. bir anda türk futbolunun geleceği için sınırlamaların kalkması gerektiğini savunmaya başlar yöneticiler. aslında yöneticilerin işlerine geldiği gibi konuşmasında şaşılacak bir şey yoktur. burada şaşılacak olan, sıradan taraftarın neredeyse 20 yıldır tuhaf bir milliyetçilik anlayışıyla savundukları her şeyi dakikasında satmasıdır. bir anda türk futbolcusunun gelişimi için duyduğu kaygılarından arınmıştır herkes.

"11 aslan türk" hikayesi anlatan medya da işe dahil olmuştur. sınırlamanın ne kadar da fener'in işine geldiği, galatasaray'ı ise zor durumda bıraktığı propogandası yoğunlaşır.

bu sırada fenerbahçe taraftarı hiç "ama milli takım", "ama türk futbolu :'(" geyiğine girmeden oğlum bak git'teki çöpçü edasıyla, dili döndüğünce yabancı transferinin bizim işimiz olduğunu, sınırlamayı fazla sorgulamanın o kadar lehlerine olmadığını anlatmaya çalışmıştır rakip taraftara.

sonrasında galatasaray şampiyonlar ligi'nde gol yeme rekoru kırmış ve yabancı sınırlaması uygulayan* tüpçü federasyonu durumdan sorumlu tutulmuştur. sınır olmasa da ontivero, burdisso, hajrovic falan oynatılsa içeride dışarıda her maç dört yenmeyecekmiş gibi bir hava yaratılmıştır.

bütün bu badireler atlatılmış, beklenen büyük gün gelmiştir. artık türk futbolunda yabancı sınırlaması yok gibi. galatasarayımızın önünü kesen yabancı barajı da tüm barajlar gibi yıkıldı. gün transfer nasıl yapılır dosta düşmana gösterme günü.

ey cimbomlu gözyaşların dinsin kalktı çünkü yabancı sınırı!

devamını okuyayım »