hogwartsinbekcisi

  • 78
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

sokak kedisi dururken 2000 tl'ye kedi satın almak

hayvanları sevdiğini ve hayvan haklarını savunduğunu her ortamda dikkat çekmek için dile getiren birçok insanın da hayvanları sadece oyuncak ya da eşya gibi gören insanların da yaptığı davranış. her şeyden önce hayvanlar eşya değildir ve üretilemez/satılamazlar. eğer çok umursuyorsanız hayvanları, laboratuvarlarda yapay seçilimle üretilmiş, genetik hastalıkları olan ve bu hastalıklar yüzünden ömür boyu acı çeken kedilerin ticaretine katkı sağlamazsınız.

"ama ben pet shoptan almasam ölürdü", "o hastaydı ben onun hayatını kurtardım", "onu sevmeyecek birine mi gitseydi yani?" gibi bahaneler üretmeyi bırakın da yazdıklarımı iyi okuyun.

1- o çok tatlı bulduğunuz upuzun tüyleri ve basık burnu olan iran kedileri nefes alamıyor ve sürekli gözleri akıyor hatta her an kör olma tehlikesiyle burun burunalar.
2- kıvrık kulaklarına bayıldığınız scottish foldlar hayat boyu eklem ağrıları çekiyor ve çoğu ileriki yaşlarda kemik erimesi yüzünden yürüyemiyor bile.
3- sırf eklem hastalıkları ihtimali düşsün diye british shorthair ile çiftleştirseniz bile doğacak scottish foldlar ve scottish straightler o hastalık genini taşıyor ve gelecek nesillere aktarıyor.
4- tüy dökmeyen, dolayısıyla allerjiye sebep olmayan ve etkileyici bi görünüşe sahip olan sphynxler aşırı hassas ciltlere sahip ve bu yüzden pencere kenarlarında güneşlenemiyorlar çünkü cilt yanıkları "ama satın alan kişi onu çok seviyor hem o almasa pet shopta kafeste ölürdü" deyip ortaya çıkmamazlık etmiyor. ayrıca sphnxler soğutan korunamıyor ve kalp kası hastalıklarıyla savaşıyor.
5- tüylerinin renk tonlarını çok beğendiğiniz siyam kedileri astım ve böbrek hastalıklarına sahip. aynı zamanda şaşılar ve lenfoma, bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerine yatkınlar.
6- çoğu kişide milliyetçi duygular uyandırıp gururlanmalarını sağlayan, beyaz tüyleri ve 2 renkli gözleri ile insanları etkileyen van kedileri sağır doğuyor ve melezlense bile bu geni aktarabiliyor.
7- yerde debeleniyor gibi göründüğü için size çok tatlı gelen munchkinler kısacık bacaklarıyla yürüme ve kendi ağırlığını taşıma mücadelesi veriyor dolayısıyla eklem hastalıkları ortaya çıkıyor. ayrıca omurgaları da eğri oluyor bu kedilerin.

inanın bana şu an aklıma gelmeyen bir çok ırk bu hastalıklara benzer çok fazla hastalıkla mücadele ediyor ve bunun tüm sorumlusu bu hayvanların üretimine/ticaretine katkıda bulunan insanlar. bu hayvanları satın almayıp kedi bakmak isteyen herkes sokaktan kedi sahiplense, daha fazla ırk kedi üretilmez. lütfen yanlış anlaşılmasın, bizim amacımız var olan ırk kedilerin öldürülmesini sağlamak değil. eğer ırk kedi bakıyorsanız tabii ki bakmaya devam edin ve lütfen sağlık problemleri için gereken masraftan kaçınmayın ama daha fazla da ırk kedi almayın. biz sadece daha fazla genetik hastalığa sahip, acı çeken kedi üretilmesin istiyoruz.
(bu söylediklerim aslında köpek ırkları için de geçerli çünkü onlar da genetik hastalıklara sahipler ve doğal olmayan şekillerde üretiliyorlar ama o başka bi başlığın konusu)

devamını okuyayım »