homerosvegazali

  • 144
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

juan guaido

venezuela’da seçimler sonrası oluşan belirsizliği gidermek adına ‘geçici devlet başkanı’ olarak ilan edilmiş ulusal meclis başkanıdır.

hugo chavez, ölmeden önce maduro’yu vekili tayin etmiş, kendisine bir şey olursa devlet başkanlığına geçmesi için telkinde bulunmuş ve görevlerinin bir kısmını maduro’ya devretmişti. chavez sonrası ilk iş maduro’nun ‘geçici devlet başkanı’ ilan edilmesi oldu.

suudi arabistan’dan sonra dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülke olarak venezüela, abd için önem arz ediyor. maduro’dan çok önce chavez petrol rezervlerini çıkarma, işleme ve satma yetkilerini hükümete verdi. bu karardan en çok etkilenenler bp, exxon, chevron ve total gibi büyük petrol tröstleri oldu. maduro hükümete geldiğinde ise chavez’in uyguladığı petrol politikasını devam ettirdi. ancak abd ambargosu, düşen petrol fiyatları, artan enflasyon, yolsuzluk ve meclisi devre dışı bırakan uygulamaları maduro’yu bugün bulunduğu noktaya getirdi.

bugün venezüela halkı kısıtlı bir seçim hakkına sahip görünüyor. maduro destekçileri her türlü yoksulluğa rağmen ülkenin bağımsızlığının korunması için maduro’nun etrafında kenetlenilmesi gerektiğini düşünürken, juan guaido liderliğindeki muhalifler petrolü serbest pazara sokmadan ülkenin refah seviyesini artırmanın mümkün olmadığını düşünüyor. haliyle yine son sözü petrol söylüyor.

devamını okuyayım »