hopbiladeryavas

  • 179
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

tesla

19 şubat 2020’de tesla’nın piyasa değeri, büyük bir rallinin ardından 170 milyar dolara kadar çıkmıştı. bugün itibariyle piyasa değeri 75 milyar dolara kadar indi. bu kadar büyük bir düşüşün ardından tesla hisselerini almak bazılarımıza çok cazip görünebilir. ama tesla gerçekten bu kadar değerli mi?

gelir çarpanlarına baktığımızda, tesla’nın piyasa değeri gelirlerinin yaklaşık 3 katı. eğer tesla’yı apple ya da microsoft gibi teknoloji şirketlerinin rakibi olarak görüyorsanız bu oran size çok yüksek görünmeyebilir. ancak tesla’yı bir otomobil şirketi olarak görüyorsanız bu oran oldukça yüksek görünüyor. karşılaştırma yapabilmeniz adına bu oranın ford’da 0.11, general motors’da 0.18, volkswagen’de 0.21 olduğunu söylemeliyim. hatta bir adım daha ileri gidip, bu şirketlerin en iyi olduğu dönemlerde bile gelir çarpanı olarak 1’den işlem görmediklerini eklemeliyim. buna karşıt argüman olarak önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli araçlar kullanacağımızı, tesla’nın tüm pazarı domine edebileceğini söyleyebilirsiniz. ya da tesla’nın sadece otomobil satmadığını, yazılım, pil, güneş paneli gibi ekstra gelir kaynakları olmasını örnek gösterip gerçek bir teknoloji şirketi olduğundan bahsedebilirsiniz.

tesla'nın önümüzdeki on yılda ne kadar gelir elde edeceğine dair bir tahminde bulunabilmek adına, otomotiv sektörüne bir bakalım. 2019 yılında dünya’daki halka açık tüm otomobil şirketlerinin toplam gelirleri yaklaşık 2.5 trilyon dolar. bu şirketlerin son on yılda ortalama büyüme oranı % 3.5 civarında. çok büyük bir pazarın genel ortalamasına baktığımız için çok da hızlı büyümüyor görünüyor. en büyük 20 otomobil şirketinin son 10 yıldaki büyüme hızına baktığımızda birbirinden çok farklı büyüme rakamları görüyoruz. tesla bu anlamda sektör genelinden tamamen pozitif ayrışıyor. 2010 yılında oldukça düşük gelirlere sahip tesla’nın son 10 yıldaki ortalama büyümesi %81. tesla bu yönüyle, otomotiv sektöründen çok teknoloji şirketlerine benziyor. tesla’nın önümüzdeki yıllarda bu hızla büyümesini bekleyemeyiz. ama son yıllardaki büyüme hızına bakarak, önümüzdeki 10 yılda ortalama %35 büyümesi benim için mantıklı görünüyor. çok fazla bölünmüş, en büyük oyuncunun bile ancak %10’larda pay alabildiği bir sektör var karşımızda. tesla’nın istikrarlı bir şekilde %35 büyüdüğünü düşündüğümüzde 10 yıl içinde bugünkü toyota benzeri satış rakamlarına ulaşmasını bekleyebiliriz.

ancak buradaki problem, büyük teknoloji şirketlerinin 2019 yılı ortalama operasyonel kar marjları %20 civarındayken, tesla’nın %0,33. referans olması açısından, 2019 yılında toyota 285m $’la en büyük ciroya sahip otomotiv şirketi durumunda. son 10 yılda yaklaşık %2 büyürken, operasyonel kar marjı da %8,5. çift haneli operasyonel kar marjı olan tek bir büyük otomobil şirketi yok. benim için idealde, tesla sıradışı bir performans göstererek %15 operasyonel kar marjlarına ulaşabilir gibi. bu rakama ulaşabilmesi için batarya ve supercharger şarj istasyonları kilit rol oynayacaktır. tesla’nın yıllık 250 milyar dolarlık satış rakamına ulaştığı, %15 operasyonel kar marjının olduğu bir durumda bile piyasa değerini 60 milyar dolar olarak hesaplıyorum.

lumost'un bu bölümünde tesla'nın değerinin abartılı olup olmadığı üzerine ayrıntılı bir analiz var. tesla üzerinden elektrikli otomobillerin geleceğiyle ilgili bu bölüm evde kaldığımız bugünlerde güzel bir alternatif olabilir.

tesla'nın değeri abartılıyor olabilir mi?

devamını okuyayım »