hopeless1

  • 365
  • 2
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

sigarayı bırakan adamın günlüğü

tanım: sigarayı bırakan kişinin hissiyatını döktüğü günlüktür.

kişisel tecrübe şeysi:
öyle böyle değil tamı tamına 20 yıl olmuş ben sigara içmeye başlayalı.
20 yıl yahuuu...
şaka maka 20 yıl diyorum arkadaşım!..
yirmiiii yıl, yirmi yirmiiiiiiiiii...
daha öncesinde bırakamam, bırakırsam krizlere girerim, bir yerde sohbette sigara içmezsem çok rahatsız olurum, elim kolum ayrı oynar bla bla... sebeplerinden pek de bırakmayı istemedim. ara sıra düşünürdüm ama sadece 1 yada 2 defa bırakmayı denemiş, onda da nikotin bandı ve sakızı kullanmıştım. onlar kalp çarpıntısı, kolumda uyuşma ve gece rüyada karabasan etkisi yapınca en fazla 10. günde tekrar başlamıştım.(bu süreçte tek tük de içmiştim.)

bu sefer hiç hesapta yokken çok alakasız bir kişinin de farkında olmadan yardımıyla/etkisiyle zart diye bırakasım geldi ve denemeye karar verdim.

26/05/2014
elimde kalan son sigaramı saat 13:40 da wc ye girip yaktım. 13:48 e kadar o son sigarayı içtim ve bırakma serüvenim başlamış oldu.
sigarayla vedalaşmak için tuvaletten daha iyi bir yer mi var yahuuu...
günün ilerleyen saatlerinde çok sıkıntı yaşamadım bir kaç çarpıntı ve gırtlağımdaki duman isteği dışında.

27/05/2014 saat 16:30
1.gün: sigarayı bırakalı 24 saati geçti. bugün gündüz sert bir kriz yaşadım. soğuk terler, midede boşluk, gırtlakta yanma isteği, meyve yiyorum azalmıyo, kola içiyorum, çikolata yiyorum azalmıyor. uzandım yatağıma hafif bir titreme eşliğinde kendimden geçmişim. 1 saat sızdıktan sonra kalktım. şimdilik iyiyim be günlük. iyi ki şu sıralar evdeyim.

28/05/2014 saat13:25
2.gün: en kötüsü gece yatağa yatınca uykuya dalamamak. onun dışında şimdilik evde divx, kuruyemiş, meyve vs ye verdim kendimi.
olmayacak gibi ama direneceğim bakalım. durduğum yerde duramıyorum. sigara içerken olduğu gibi balkona çıkıp derin ve yavaş nefesler alıyorum sanki sigara içermiş gibi. işe yarıyo gibi gibi..

29/05/2014 saat 18:07
3.gün: 72 saat geride kaldı. vay amk arkadaş.... hani ilk 72 saatten sonra nikotin krizi azalıyordu arkadaş. niye azalalmıyor bu soktuğumun nikotin krizzzzzzzzi?....
sindirim sistemim kafayı yedi. ne halt yiyeceğini bilmiyor bazen çok çalışıyor bazen de hiiiiç...

30/05/2014 saat 19:45
4.gün: bugün gayet rahat geçti diyebilirim. kahvaltıdan sonra ve öğleden sonra olmak üzere iki orta şiddetli krizle bu saate kadar gelmeyi başardım.
öğleden sonra bir ara paket almayı yada sigara içen birinden tek dal rica etmeyi düşündüm onu da itiraf edeyim yeri gelmişken. sonrasında tabiki de vazgeçtim.
şimdilik zaiyatsız devam ediyorum tek nefes bile sigara içmeden, ilaç kullanmadan, nikotin sakızı yada bandı vs gibi yardımcı ürünler olmadan bugüne kadar dayandım. söylenenlere göre artık gittikçe kolaylaşacakmış bu savaş. haydi hayırlısı...

ağızımın içinde ufak yaralar çıkmaya başladı.
önceki denemelerimde kuru bi öksürük olurdu. bu sefer şu ana kadar öyle bi sorunum olmadı.

not: krizleri atlatmak için kahve koklamak benim çok işime yarıyor. :p

02/06/2014 saat 14:34
7.gün: 1 hafta oldu sigarayı bırakalı. genel olarak sıkıntı yoktu ama dışarıda bir kaç kez krize yakalandım. kalp çarpıntısı, kan çekilmesi, ani terleme ve titreme gelmesi. insan bir kaç saniyede durduğu yerde terleyip su gibi olur mu arkadaş. alışveriş merkezinde yakalandım son krize. hemen kendimi dışarı attım. dışarıdaki banklara oturayım dedim ama banklar sigara içme alanı olarak kullanılıyor. sigarasını kapan atmış kendini dışarıya ve hatta kurulmuşlar banklara. banklar duman bulutuyla çevrili neredeyse. dumanlar gelince kriz azalır falan dedim ama öyle olmuyor. milletin sigara kokusu beni rahatsız ettiği hatta yanımdaki bağyanın (bayan değil, kadın heç deeel.. bildiğin bağğğyen di bu. yani bağyen diye birşey varsa o kesin budur.)dumanı beni öksürttüğü halde kriz devam etti. temiz!!! havada biraz oturdum sonrasında girip market reyonlarında dolaşıp kafamı dağıttım. önceden de moralim bozukken sakinleşmek için hep bunu yapardım.

08/06/2014 saat 14:34
13.gün: şu ana kadar gerçekten hayretler içindeyim. bu kadar başarılı olacağımı cidden hiç düşünmemiştim. yanımda sigara içilmesi beni korktuğum kadar etkilemiyor. yanımda yakmaktan çekinen arkadaşlarıma özellikle sigara yaktırıyorum. gün içerisinde bir iki defa krizler geliyor ama çok şükür şimdiye kadar atlatmayı başardım. zaten en kralı bir kaç dakika sürüyor. umarım böyle devam ederim ve bu illetten tamamen kurtulurum.

11/06/2014 saat 17:58
16.gün: 2 haftadan daha fazladır sigara içmediğime inanamıyorum. ben değil çevremdekiler de inanamıyorlar. herkes ne kullandığımı nasıl bıraktığımı soruyor. " hiç canın istemiyor mu? " diye soranlara " arada sırada istiyor... " diyince " eeee!.. " diye bakışları bi garip oluyor.
ne diyebilirim ki onlara? içmeyince oluyor arkadaş bunun lamı cimi yok.

öyle aman ben bıraktım çok kolay siz de bırakın bıdıbıdısını yapmayacağım yanlış anlama beni sevgili günlük.
ben sadece bu kadar kolay olduğuna inanmak istemiyorum. yahu 20 yıldır bak 20 yıl 20 20.... kendimi öyle bi kandırmışım ki bırakınca çok sinirli olurum, krizlere girerim, düz duvara tırmanırım gibi düşüncelerle aslında bırakmaktan korkmuşum yalnız kalmayayım diye bırakmaya çalışmamışım hiç.

`oysa ki başlamak kadar kolay ve en az başlamak kadar zormuş sigarayı bırakmak`.

rabbim umarım bana yardımcı olur da devamını getirebilirim bu işin. çünkü biliyorum ki daha yolun çok ama çok başındayım.
benim için dua et tamam mı sevgili günlük.

haa bu arada unutmadan. 10 tl günlük sigara parası desem hadi günde yarım paketten 5tl diyelim. ayda 150 tl
baktım gidişat iyi ben de kendime kıyak yapıp ayda 149tl taksitle bilgisayar aldım ya laa...
philipimin morrisine vereceğim parayı bilgisayara verdim. ihiiii... şaka gibi.

15/06/2014 saat 18:24
20.gün: büyük oranda sigarasızlık sorun yaratmıyor artık. hala büyük bir korku içindeyim çünkü bu iş bu kadar kolay olamaz düşüncem hala mevcut. illaki bir yerden bir boku çıkacak diye yusuf yusuf modunda dolanıyorum.

sigara krizlerim artık çok hafif. ara sıra da olsa içsem mi düşüncesi kafamda dolaşıp duruyor ama şimdilik tek fırt içmişliğim yok. eğer bir fırt bile içsem yazık olacak şu sigarasız geçen 20 günüme.
ağzımda yine ufak yaralardan çıktı.

not:işbu son düzeltme sigara parasıyla alınan bilgisayar (bkz: asus x550lb-xo114d) tarafından yazılmıştır. ihiiii.. :)))

16/06/2014 saat 23:11
21.gün. herşey yolunda merkez. tamam... sindirim sistemi yavaş yavaş düzene giriyor gibi gibi. aslında sadece o değil sanki tüm vücudu kapatıp açmışlar gibi vücut kendine geliyor gibi gibi desem daha doğru olacak.

sigarayı bırakınca sinir krizlerine girerim diye düşünürdüm. oysa şimdi sigarayı bıraktığım için çocuk gibi mutluyum. her daim yüzümde salak bir gülümseme mevcut.

21/06/2014 saat 16:27
26.gün. sıkıntı yok. şimdilik iyi gidiyor.

buraya kadar zahmet ediyip okuyanlara da küçük bir kıyak yapıp gizli silahımı söyleme zamanı geldi sanırım.
sıkı durun söylüyorum... areka mint breeze

23/06/2014 saat 13:08
28.gün
tam 4 hafta oldu ya laaaa...

26/06/2014 saat 15.48
31.gün
tam bir aydır sigara içmiyorum.
defalarca rüyamda içtiğimi gördüm. çoğunluğunda içer içmez suçluluk psikolojisi ve tadını beğenmeme vardı ammaaaa... dün rüyamda içtiğim kısa camel cidden ağzıma sıçtı. hala ciğerlerim yanıyor ya laaaa.... o nasıl bi rüyayydı arkadaş? insan rüyasında sigara içti diye uyanınca ciğeri yanar mı?
- yanıyormuş..

06/07/2014 saat 01:19
41.gün olmuş ya laaaaaa...
yok beeeeeeeeeeeee.. gün gün saymıyom tabiki. buraya yazarken takvimi de açip hesapliyom. yoksa nereden bileyim kaçinci gün.
ender de olsa sigara isteği hala gelip gidiyor. hala bir fırt içmişliğim yok. içersem yazık edeceğim bunca emeğe diye düşnüp o krizcikleri de atlatıyorum çok şükür.

15/07/2014 saat 02:06
50. gün

50. güne sorunsuzca girmiş bulunmaktayım. darısı nice 50. günlere ve nice sigara içenlerin başına.

30/07/2014 saat 22:38
65.gün: uyku kalitesinde belirgin bir artış oldu arkadaş. cidden bulutların üzerinde uyuyorum artık.
geceleri bazen rüyamda sigara içtiğimi görüyorum, sonrasında rüya içerisinde çok pişmanlık yaşıyorum.
sabah kalktığımda canım sigara isteyecek paniğini anlık olarak yaşamaya devam ediyorum.
gece yatağa yattığımda bazen kalkıp balkonda püfür püfür tüttürmek vardı diye de düşündüğüm oluyor yalan yok.
amaaaa cidden bu kadar başarılı olacağımı hayal etmiyordum.

herkese tavsiye ederim demeyeceğim çünkü zamanında nice tavsiyeler okumuş duymuş ve iplememiştim.
demem o ki herkesin bir an'ı (zamanı/vakti) var. o an gelince bırakacaksınız biliyorum ve sizler de benim gibi şaşıracaksınız 'bu kadar kolay mıydı?' diyeceksiniz.

07/08/2014 saat 002:05
73.gün: herşey yolunda merkez bi sikinti yok şimdilik.
kendime olan güvenim arttı desem yeridir biricik günlükçüğüm.

20/08/2014 saat 15:19
86.gün: son bir kaç gündür çok tatlı sigara krizleri gelmeye başladı. böyle devam ederse bir tane yakacağım sanırım. :(

26/8/201 saat 15:20
92.gün: gün itibariyle 3.ayı bulduk yahuuu... son dönemdeki o tatlı krizlere de yenilmedim ya helal olsun bana.
yalnız bugün sözlükte parliamentin 7 tl ye düşmesi diye bir başlık görünce tekrar başlasam mı diye düşünmedim de değil. :p
boru değil, ben sigarayı değil parliament'i bıraktım.

01/09/2014 - saat 00:19
98.gün: hala devam ettiğime inanamasam da gayet başarılı şekilde gitmekte.
şu anda da o tatlı krizlerden birisi geldi. balkona çıkıp iki nefes alayım da kendime geleyim hemen. :p

krizlerle inatlaşmak çok güzel oluyor. " hadi gel ulan gel, napıcaaan sanki? " diye kafa tutmak benim çok işime yarıyor.
ee sonuçta bu krizlerin beni öldürmediğini keşfettim (evet yeni keşfettim. daha öncesinde beni öldürür, öldürmese de süründürür sanıyordum) şşşşttt kimseye söyleme tımam mı.. gizli bilgi bu.

21/09/2014 - saat 12:13
118.gün: son 20 gün içerisinde ilk defa uzun yolda araç kullandım. giderken (ankara dan izmire) cidden canım çok istedi. "gir bir benzinliğe al sigaranı" "yok arkadaş bu yol sigarasız bitmez" vs tarzı şeyler düşünsem de sigarasız şehirlerarası yolculuğumu tamamlamış oldum.
karşıyaka ve alsancak sahilde akşam esintisinde sigara istemedim mi? köpek gibi istedim de iki derin nefes alıp verince sıkıntı kalmadı.
dönüş yolculuğu da sıkıntısız bir şekilde gerçekleşti. afferim bana değil mi? sevgili günlük...

06/10/2014 - saat 01:22
133.gün: olmuş mu yahu o kadar. efferüüüm bağaaaa..
birisi deseydi ki "sen tam 133 gün sigara içmeyeceksin" kıçımla gülerdim yahuuuuu.
neymiş efendim??? olmaz olmaz demeyecekmişsin. ben bile sigarayı napabiliyormuşuuuum?...
bırakabiliormuşum. :))

eşşek değilsem bundan sonra da tekrardan başlamam herhalde değil mi günlüüüüük..

14/10/2014 - saat 21:35
141.gün: şaka gibi dostum. hala başarıyla devam ediyorum. ben bile hayret ediyorum kendime. artık sigarayı hatırlamadan geçen günlerim bile oluyor desem inanır mısın? (yok yahuu ben bile inanmam daha buna)

ayrıca içinde sigara içilmiş araçlar çok ama çok kötü kokuyor.

23/10/2014 - saat ??:??
150.gün: waay süper yahuuuu 150. gün olmuş. ihiiii.. ben şimdi 150 gündür sigara içmiyom mu yani...
hadi canım inanmam. :d

12/11/2014 - saat 02:37
170.gün: tüm inanamayışımla beraber 170.güne de girmiş bulunuyoruz sayın seyirciler.
artık tamamiyle sigarayı bırakmış biri değilde "sigara içmeyen bir insanım." demek bana daha mantıklı gelmeye başladı.

- ben sigara kullanmayan birisiyim.
- ben sigara içmem.
- teşekkür ederim kullanmıyorum. (ahaaaayyyt havalara bak yaaaa...)

6.ay kutlamalarında görüşmek üzere sevgili günlük..

16/11/2014 - saat 14.28
174.gün: layyynnnn!.. noluyoooorrrr?...
son iki gündür salak bir sigara içme ihtiyacı musallat oluyor. ulan kimin nazarı değiyor söylesin hemen.

yok arkadaş ilk günlerde yaptığım gibi kahve koklayayım dedim 'bana mısın?' demedi. 1 çay kaşığı kahveyi gömdüm ağzıma. son krizi böyle atlattım da....... bunlar standart sigara krizi değil ki be hacılar. bu başka birşey ama ne tam anlayamadım. haydi hayırlısı.

saat 23.13 ohaaa ohaaa ohaaaa... aynı günde iki defa yazıyom. zaman geçmek bilmiyor arkadaş.....
canım halaaaa sigara istiyooooorrr...
noluyor layyyyynnnnnnn...
yoksa ben cidden geri zekalı mıyım? vücudumun nikotin ihtiyacı sinyallerini zavallı beynim 5.5 ay sonra mı deşifre edip anlamlandırabildi. eğer öyleyse cidden sıçtım demektir.

en başından belliydi arkadaş, sivri sinek ısırığını kaşırcasına sigara bırakmamdan belliydi. 'bu iş bu kadar kolay olamaz' demiştim ama ben. bi bokluk çıkacağı belliydi. hayatımda hiçbir naneyi bu kadar kolay başaramayan ben, sigarayı da bırakmakta zorlanmalıydı. evet şimdi oldu dostum. hakkaten çok ama çok salak bir sigara krizi bastı beni. lakin şu da var ki kendimi sigara içerken hayal ettiğimde hayatınızda içtiğiniz o ilk sigara sonrası ciğerlerinizde hissettiğiniz yanma hissiyatı var ya hani... hah işte ben onu aynen yaşıyo gibi oluyom o yüzden de pek sigara içemeyeceğimi biliyorum. yani aslında bu kriz sigara çok güzel yakayım bir tane de püfür püfür tüttüreyim krizi değil. yaksam sonuna kadar içemeyeceğimi ve hatta ilk nefesimde tıngır tıngır öksüreceğimi, lanetler yağdıracağımı biliyorum ama bedenimin ötesinde ruhumdan falan gelen bir istek bu.
- noluyooooor layyyyynnnnnnnnn.....
- amk bu neyyyy laaaannnnnnnn.

22/11/2014 -saat 18:19
180.gün: yok yok sıkıntı yok merak etme sevgili günlük. o şerefsiz krizimsilerin hepsini atlattım.

6.aya yaklaşmanın verdiği "hasssktir laynnnn" modundan olsa gerek tüm bunlar.
sigarayı bırakabileceğime hala inanmıyorsam demek ki.... :p

26/11/2014 - saat 17:57
184.gün: oleeeeeeeyyyy 6. ayı da tamamladık ya helal olsun bana sevgili günlük.

bu 6 ayı nasıl geçirdiğimi az çok buraya karaladım ama bu süreçte ağzında fosur fosur sigarasıyla "sigara öyle bırakılmaz, şöyle bırakılır bık bık bık..." diyen gerzekler, hayatında sigara içmemiş ergenlerin "kafanda bitirecen arkadaş, buraya yazmakla daha da zorlaştırıyon" demeleri gibi saçma salak geyiklere de denk geldim. gerek çevremde gerek burada haddinden fazla öküz evladı bulunduğunu birkez daha tescil etmiş bulunmaktayım.

06/12/2014 - saat 01:01
194.gün: hala sigara içmedim sevgili günlük. şu tatlı krizler yine ara sıra ziyaretime geliyor lakin 'evde yokuz' diyip almıyorum içeri... (peh peh peh... pek de bi gomiğiz canuuuuum)

sigara değil de şu alimin expresinde ıvır zıvır alışverişinde devamlı e-sigara atomizerlerini gözüme gözüme sokuyo. 'bakmıyom' dersem yalan olur falla...
bakıyom be yavvv ve hatta alsam mı diye de düşünüyom da sonrasında züktür et e bağlıyom.
bugün son anda alacaktım onun yerine gittim paracord bileklik neyim aldım ya laaaaa....

200. güne de bi pooh kalmamış ya laaa...

10/12/2014 -saat 18:48
198.gün: sevgili günlük,

şimdi bi cügaraaaa ne gızel giderdi deeel mü laaaa...
canım çok çekti ya... ben bi temiz hava alıp geleyim en güzeli..

12/12/2014 - saat 13:02
200.gün: neeeeeeyyyy!... kaaaaç!... kiiiiiiiiim!... 200 mü gün?
ben şimcik tamı tamına 200 gündür sigara içmiyorum öyle mi? efferim bana.. aslında 200. gün kutlamaları için deli manyak planlar hazırlamıştım ama sonrasında vaz geçtim. 1.yıl dan aşşağısını kutlamam artık hacııııı....

sigarayı 5 gün önce bırakan sevgili arkadaşım piliiiiizzzzzz sana da buradan tekrar tekrar başarılar dilerim.

26/12/2014 - saat 23:34
214.gün: 7. ayı da devirmişim ya yahuuuu.. hiç uyarmıyorsun beni sevgili günlükçüğüm. ayıp oluyor ama.

şu sıralar pek sıkıntı yaşamıyorum. gün içerisinde sigara aklıma geliyor lakin çok çabuk atlatabiliyorum bu anları. yılbaşı kutlamalarını da atlatmayı başarırsam beni kimse tutamaz. eee tüm gece dışarıda alkolün kollarında olunca illaki duman bulutuna dalarım korkum mevcut. acaba bu yıl evde mi kutlasam ki yılbaşını.

04/01/2015 - saat 21:46
223.gün saat: şu anda niyeyse canım felaket derecede sigara istiyooooooooooo......

12/01/2015 - saat 18:37
231.gün: buraya da devamlı yazdığım gibi arada sırada sigara isteme krizlerim hala devam ediyor ama çabuk geçiyor. otururken falan ayağınız yada bacağınız uyuşur da oturuş pozisyonunu değiştirince hemen geçer yaaa.. hah işte benim bu bahsini ettiğim krizimsiler de böyle birşey işte. hemencecik geçiyor.

artık yazacak birşey bulmakta zorlanıyorum.

17/01/2015 - saat 00:29
236.gün: alışmışım birşeyler yazmak istiyorum lakin sigara yada sigarayı bırakmak hakkında cidden yazacak birşey kalmadı. normal günlüğe mi geçiş yapmsam ki?

02/02/2015 - saat 00.18
252.gün: sigara isteği tarzı bi sorunum yok artık çok şükür.
lakin artık aracıma otostopçu almama kararı verdim. arkadaş bu sigara cidden bok gibi kokuyor yahuuu...
sigara içen dostlar cidden leş gibi kokuyorsunuz ve sigara içmediği halde yanınızda bulunanlar sizi gerçekten ama gerçekten çok seviyor ve size değer veriyorlar bunu bilin. sigara içtiğim 20 yıl boyunca kahrımı, kokumu, dumanımı, ızdırabımı çekmek zorunda kalan tüm dostlarımdan özür diliyorum.

sigara bırakma girişimine yeni başlayan dostlara da başarılar dilerim.

06/03/2015 - saat 00:23
284.gün: son bir aydır seni de ihmal etmişim be günlükçüğüm. kusuruma bakmayasın.
elbette hala sigara içmedim. sıkıntı yok yani.
9.ayı da geride bırakmışım ya yahuuu.. kimse de uyarmıyor. teeessüfler sevgili günlük.

son durumları genel olarak sıralayalım bakalım.

-sabah kalkınca ilk iş sigara düşünmeyi bıraktım.
-akşam yatağa yatınca sigarayı düşünmeyi bıraktım.
-kahvaltı ve yemeklerden sonra sigarayı düşünmeyi bıraktım. (istemek değil onu daha öncesinde bırakmıştım zaten)
-kahve ve çay sigarasız çok güzel gidiyormuş bunun farkına vardım. (karanfilli çay ayrı bi güzel oluyormuş onu keşfettim bu yaşımda)
-cildimde bi gençleşme oluştu.
-çok az kilo aldım (önceden iskeletor gibiydim. şimdi göbeğimi gösteriyorum ama millet gülüp "bu mu göbek?" diye dalga geçiyor. oysa ki o göbek bana bi garip geliyor.
-sigara içen insanların kokusu çidden çok rahatsız ediyor. (açık alanda havada süzülen duman bulutu bile çok rahatsız ediyor.)
-sigara parasıyla (aylık 150 tl) aldığım bilgisayarın taksitleri bitti. şimdi ne alsam diye düşünüp duruyorum.

20/03/2015 - saat 22:55
298.gün: sigara mı? o da ne?..
şaka maka 300. güne yaklaşmışız ya yahuuu..

bilgisayarın taksitleri bitince ne alacağımı bilememiştim. sonunda karar verdim.
b'twın rockrıder 5.1 dağ bisikleti

bunun taksitleri 3 ay sürer ben şimdiden bisikletten sonra ne alacağımı düşünmeye başlayayayım.

22/03/2015 - saat 18:15
300.gün: 300 günü devirdim çok şükür. az kaldı 1.yıl kutlamalarına.

darısı tüm sigara içenlerin başına.

burada * yada çevrenizde "zügaraaa çooohh guzel yeaaaa.. bırakılır mı?" diyen öküz oğlu öküzlerden uzak durun ve hatta mümkünse hayatınızdan çıkartın.

26/03/2015 - saat 13:47
304.gün: 10. ay da bitti... bak sevgili günlük günler ne güzel pıtır pıtır geçip gidiyor.
lakin gece rüyamda bi sigara içtim ki sorma gitsin.

09/04/2015 - saat 21:32
318. gün: wayyy arkadaş.. hala ısrarla devam ediyom iyi mi? ara sıra anlık sigara istekleri halen mevcut lakin sigarasız da bir hayat olduğunu fark ettiğim için bu krizim trak şeyleri atlatabiliyorum.

bu arada bu başlıkta ve sigarayı bırakmak başlığında "he he.. sigara bırakılmaz, ara verilir. " cümlesini kullanan arkadaşlar "eşşekler depüklesün" sizi emiii...

ben yazıyom yazmasına da burayı okuyan var mı acaba?
cidden çok merak şey ettim yaniiii......
var mı, var mı?
hııı!.. niii didin?
var mı?...
:))

20/04/2015 - saat 00:17
329.gün: hala devam sevgili günlükçüğüm. 11.ayı devirmeye yaklaşmışım yahuuuu... 1.yıla da azzzz kaldı haniiii. yürü beaaa... kim tutar beniiii...

26/05/2015 - saat 22:42
365.gün: kaç kaç kaaaaç? üç yüz mü altmış beşşşşş...
teyyy teyyy teyyyyy.

dıkşın dıkşın dıkşııııınnn!... (bu ney la şimdi?....)
teeeyyyyyyy.
ya el yelil yelil...
angaranın bağları da büklüm büklüm yollarııı.....
vur patlasın çal oynasın....
çalsın sazlarrrrrr ve oynasın gızllaaaarrrrrrrrrrrr.
teeey teeeeyyy....

sigarayı bırakışımın 1.yılına hoş geldiniz porogram az sonra başlayacaduuur..
hemi deeee dansözlü neyim olcek, alkooool sınırsuzduuuur.....

teyyy teeeeyyy..

1 yıl olmuş yahuuuu @redwinemania tebrik mesajı atmasa dünyadan haberim yokmuş yahuuuu...
neyse tamam sevgili günlüğüm olmadı 2. yıl kutlamalarını daha janjanlı yaparız hemi de önceden plan ve hatta program bile yaparız yahuuu... :b

22/07/2015 - saat 23:46
422.gün: 14.aya yaklaşırken aklıma geldi bi güncelleme yapayım dedim.

bırakma eylemime hala devam ediyorum. ara sıra sigara içme anlarım aklıma geliyor ve o anları özlüyorum. kesinlikle ama kesinlikle sigarayı değil sadece içiyor olma anımı özlüyorum diyeyim. çünkü sigara dumanı veya sigara içen yada yeni içmiş insanın kokusunu alınca resmen midem bulanıyor. küllükte tam söndürülememiş izmaritin kokusu resmen ölüm gibi geliyor. lakin işte bunlara rağmen ara sıra insanın aklına düşüyor namıssııııızzzzzzz...

26/09/2015 - saat 02:01
488.gün: 16 ay olmuş yahu... hala içmiyorum.

bu başlığa ve sigarayı bırakma başlığını takip listeme aldığımdan dolayı her yeni entry de buralara göz atıyorum. bırakma çabasındaki dostları gördükçe seviniyor ve onlara bol şans diliyorum. önceden hepsine tek tek mesaj atıp şans dilerdim lakin aldığım birkaç abuk sabuk cevaptan sonra bundan vazgeçtim.

sigara bırakma sürecinde soracağınız sorunuz olursa, konuşmak isterseniz, aklınıza takılan bir sorun olursa lütfen çekinmeden bana mesaj atınız.

06/11/2015 - saat 19:02
529.gün: bugün durduk yere bir hesap edeyim dedim ve şöyle bir şemamsı şey yaptım.

aylık ortalama 150 tl sigara parasıyla
ilk 9 ayda bilgisayar almıştım (150*9=1350) 26 mayıs 2015 - 26 şubat 2016
6 ayda baza ve yatak aldım (150*7= 1050) 26 şubat - 26 eylül

şimdilerde neyin taksidine girsem diye düşünüyorum. :)
(bisiklet işi yalan oldu. tam alacağım hafta 100tl zam yaptı pek sayın decathlon)

ha bu arada tabiki de hala içmiyorum ve artık ne kriz ne de başka birşey yaşamıyorum.
lakin bu başkalarının sigara kokusundan nasıl korunacağımı, nasıl tiksinmeyeceğimi hala bulmuş değilim. :))

04/12/2015 - saat 17:32
557.gün: 557 gün ney laaaaaaaayyyn...
başarıyla devam. herkese tavsiye ederim.

29/12/2015 - saat 20:16
582.gün: sigarasız hayatıma devam ediyorum. 20 yıllık zippo ve kibrit (20 yıl önce dağıtılan sigara paketi şeklindeki kibritler ) kolleksiyonumu arkadaşlarıma dağıttım.
artık sigara içen arkadaşlarımla yavaş yavaş aramın da açıldığını fark ediyorum.
ilk bıraktığım zaman "ay aman! rahatsız olursun, sigara yakmayalım" diyen arkadaşlar şimdilerde inadına yaparcasına sigara dumanına boğuyorlar beni.

16/01/2016 - saat 02:03
600.gün: kaçıncı gün kaçıncı güüün!.... efendiiim? kaaaaaçç? 6 mı yüüüüüz!?... :p
hala devam ediyorum sevgili günlükçüğüm. sıkıntı yok. :)

19/03/2016 - saat 01:00
663.gün: yoook!.. ben 663. güne birşey yazmam arkidiş.... 3 gün daha bekler 666 da yazarım.
:)
tabiki de hala içmiyorum. o da soru mu yahuuu!?...

24/05/2016 - saat 21:00
729. gün: yuhhh.. 3 gün sonra yazarım demişim ama 2 aydır yazmamışım.. çok boşlamışım ben burayı.
bugün annemle konuşurken onun sormasıyla hatırladım burada bir günlüğümün olduğunu.. ikinci yılıma 2 gün kalmış.. helal olsun bana. eğer merak eden varsa hala sigara içmiyorum. bu iki yıl içerisinde cidden çok üzüntülü, depresyonlu, sıkıntılı ve az miktarda da olsa çok mutlu anlarım oldu. hiçbirinde sigara yakmadım. bazılarında yakayım bir sigara diye düşündüm ama çok anlamsız bir hareket olacağını en geç 10.saniyede anlamış olmalıyım ki halen içmiş değilim.

bırakmayı düşünen tüm dostlarıma başarılar diler konuyla alakalı sormak danışmak istedikleri ne varsa çekinmeden sorabileceklerini hatırlatırım.

16/06/2016 - saat 16:23
754.gün: bugün yine aklıma geldi buradaki günlüğüm. sıcak havalarda ben bu zıkkımı nasıl içiyormuşum diye düşününüyorum. şu anda hava aşırı sıcak, nefes alırken bile aldığım hava fön makinasından çıkmış gibiyken, ben sigara dumanını nasıl ciğerlerime doldurduğumu, niye bundan sakınmadığımı hatırlamakta cidden zorluk çekiyorum. işin komik yanı, 20 yıllık içicilik hayatım boyunca da elimde sigra ile çekilmiş bir yada iki fotoğrafım varmış onu fark ettim.

26/08/2016 - saat 14:47
825.gün: (825 gün gözüme az gözüktü niyeysee!.. 825/30=27.5 ay eder. hahhhh... şimdi daha bi dolu dolu geldi gözüme. )
sigarayı bıraktıktan sonra bazı değişiklikler yaşadım onlardan da bahsedeyim.

tüm arkadaşlarımı, yakın çevremi ve doğup büyüdüğüm şehir olan ankara'yı da bıraktım.
izmirde yeni bi hayata başlama planları yaparken kendimi muğla'nın küçük bir ilçesinde buldum. :p
(iş bu vesileyle trafik yoğunluğunu, plaza insanlarını, şehir kalabalığını, saçma sapan site hayatını, şehir trafiğini, tıklım tıka dolu toplu taşıma araçlarını vs.. de bırakmış oldum. trafik sıkışıklığından bahsetmiş miydim? :) )

demem o ki sigarayı bırakmak insanda cidden kendine olan güveni yerine getiriyor. dünyaya bakış açınız değişiyor.
ben bu işi yaparım düşüncesi cidden daha özgüvenli çıkıyor ağzınızdan.

sigara bırakma sürecinde olan ve yeni başlayacak tüm dostlarıma da tekrardan başarılar dilerim.

31/08/2016 - saat 21:16
830.gün: sigarayı bıraktım/bırakacağım entryniz bana ilham oldu/destek verdi tarzı mesaj atan arkadaşlarıma teşekkür ve bol şans diliyorum.
bazısı 5. kimisi 2,5 ayında kimisi ilk haftasında kimisi de çok yakında başlayacakmış...
umarım hepiniz, hepimiz başarılı oluruz dostlar.

20 yıl boyunca sigarama laf ettirmeyen, zararlı olduğunu bilen ama yine de içen ben.
sigarama laf ediyor diye en sevdiğim insanlarla aramı açan ben,
yemek alma ile sigara alma ikileminde hep sigarayı seçen ben,
sigarasız hiçbir sosyal ortamda kendini rahat hissetmeyen ben,
sigarayı bıraktım diyenlere içten içe "iyi bok yedin, yakında başlarsın" diyen bennnn,
2 yıldan fazladır sigara içmiyorum ve sigarayı bıraktım diyen birisini görünce/duyunca çocuklar gibi seviniyorum.
arada sırada sigarayı bırakmak başlığına girip de "sigara bırakılmaz" tarzı laflar eden ukala arkadaşları görüp geçmiş yıllardaki kendimi hatırlıyorum. "benden ne çok varmış ortalıkta yahuuu" diyorum... :p

not: tabiki de hala içmiyorum sevgili günlükçüğüm o da soru mu yahuuu.. :))

23/09/2016 saat: 14:14
853.gün: bi aksilik olmazsa bu günlük mevzusunu 147 gün sonra bırakacağım.
hoş zaten çok da iyi yaptığım söylenemez ya neyseee.. :))

26/10/2016 saat: 02:06
886. gün: yahu iki gün sonra yazayım da 888 olsun.
not : tabiki de hala içmiyorum.

15/11/2016 saat 14.55
906.gün: ben de şu günleri bi tutturamadım ya helal olsun bana. 2 gün sonra yazayım demişim 20 gün sonra gelmişim iyi mi?
sigarayı bırakma sürecim başarıyla devam etmekte. bi sıkıntı yok.

16/01/2017 saat 00:38
968.gün: wayyy beeee 2016'yı da sigarasız bitirmişim yahuu..
darısı 2017 ye.

23/02/2017 saat 23:28
1006.gün: bininci gün kutlamalarını da unutmuşum yahuu. kimsecikler de hatırlatmadı bu seferrr..
neyse kısmet başka dalyalara artık.

14/05/2017 saat 01:27
1086.gün: tam seksen gündür güncellememişim yaa la burayı. çok ayıp walla.

efendim bende bi değişiklik yok. içmemeye devam. sigara içenlere acıyan gözlerle bakmaya ve onlardan mümkün oldukça uzak durmaya devam. sıgarayı bırakanlara ve bu başlığa yada sigarayı bırakma başlığına içini döküp bana da samimi gelen arkadaşlara moral mesajları yollamaya devam (son dönemde çoğunluğu başarısız oluyor ama yine de umutluyum)

08/07/2017 saat 22:36
1141.gün aynen devam hajıııı...

09/10/2017 saat 00:52
1235.gün herşey yolunda?... :)))

09/12/2017 saat 15:58
1296.gün sigarayı bırakmak başlığına şu kadar gün oldu diye yazacaktım da kaç gün olduğunu öğrenmek için buraya bakarken son hesabı da yapmış oldum. sıkıntısız devam.

25/05/2018 saat 21:07
1460.gün yaniiii!!!.. 4.yıla 1 gün kaldııı... hatırlatma için @bi sus be ye teşekkürler. darısı onun ve sigarayı bırakan tüm dostların başına.

22/08/2018 saat 23:56
1549.gün. ara sıra burayı ve sigarayı bırakmak başlıklarına yazılanları okuyorum. sigarayı bırakma girişiminde ki arkadaşları gördükçe mutlu oluyorum. sigarayı öven ve o na "güzel" diyen arkadaşları gördükçe de geçmişteki kendim aklıma geliyor ve hem o geçen yıllarıma hem de bunları bu gün yazan arkadaşlara üzülüyorum.

06/11/2018 saat 19:37
1625.gün
bugün sevgili @denier in mesajıyla hatırladım günlüğümü. kendisi yazdıklarımı okumuş ve hem sigarayı bırakmış hem de günlük yazmaya başlamış. (bkz: #83053812) cidden çok ama çok mutlu oldum. dilerim o da tez vakitte kurtulur bu illetten. kendisine bir kez daha başarılar dilerim. darısı tüm sigara içenlerin başına.

30/11/2018 saat 16:06
1649.gün
sigarayı bırakmaya yeni başlayan arkadaşlar (özellikle @denier ve @okipita) bu günlüğü okuyup ilham aldıklarını söylediklerinde cidden gözlerim doluyor ve mutlu oluyorum.
dilerim hepsi bir an evvel hiiiiiiiiç zorluk çekmeden kurtulur bu illetten. helal olsun beyler gurur duyuyorum sizlerle.

28/04/2019
1798.gün
oha!.. bu yılın ilk editini şimdi yapıyormuşum. cidden çok ama çok boşlamışım burayı.
bende durumlar aynı. sorunsuz şekilde devam. bir zamanlar sigara içtiğime inanamaz haldeyim.

günlüğü okuyup mesaj atan bir arkadaşımız ( çekirge ) dün 3.haftasını kutladı. bir kez de buradan tebrik edeyim kendisini.

"tebrikleeeeer çekirge" nice haftalara, aylara, yıllara inşallah...
darısı tüm sigara içenlerin başına.

sözlüğe pek girmiyordum.
mesaj atmış olan dostlara geç de olsa dönüş yaptım.
lütfen kusuruma bakmayın.

26/05/2019
1826.gün
tam tamına 5 yıl önce bugün son sigaramı içmişim yahuuu..
zaman nasıl da su gibi akıp gidiyor yahuu..

- 5. yılım kutlu olsun. oleyyyyyy...

19/07/2019 saat 02:31
1881.gün

sigarayı bırakanlar kervanına katılan "az biraz avukat" arkadaşımıza da başarılar dilerim. dün 10.gününü devirdi. dilerim bu şekilde devam eder ve o da kurtulur bu illetten.

.
.
.
.
.
.

devam edecek...

.
.
.
.

.
mi acaba?..

devamını okuyayım »