horoz sekeri dunga git

  • azimli
  • anadolu çocuğu (308)
  • 1985
  • 3
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

belçika

öğrenci değişimi ile gittiğim bu ülkenin brüksel şehrindeki bir devlet hastanesinin acil bölümünü ziyaret etmemle bana yapılan operasyon sonrasında 1 hafta hastahanede yatmam gerekti. ülkeye ayak basışımın daha ikinci günü olduğu için, hastalığımı karşılamayan sigortam dışında elimde hiçbir şey yoktu. yani ülkenin sağlık sistemine veya bulunduğum belediyeye kayıtlı değildim henüz... inanılmaz bir özen ile resmen pamuğa sarılarak tedavi edilişim sonrası, türkiye'de sıklıkla nükseden sıkıntımdan beş senedir tık olmaması da cabası.

bir hafta sonunda gayet bitkin bir haldeyken hastahaneden çıkış işlemleri yapılmaktayken faturayı gördüğümde yeniden hastahanelik oluyordum... 3500 €... erasmus hibesini dahi alamamışken...

bu sırada tanışmış olduğum, mali işlerden sorumlu görevli beni rahatlatmanın yanı sıra, önümüzdeki mevcut her yolu bana tek tek anlattı. şu özelliğinden dolayı şu kullanılabilir, bu durumdan ötürü o fon kullanılabilir ve bu sayede şu şu şu kadar az ödeyebilirsin... az ödesem ne olacak? 2000 € nedir?.. bir de, dedi; son bir ihtimal daha var, aslında pek kolay gerçekleşmiyor ama düşünülebilir: belçika vatandaşı olmayan ve hiçbir güvencesi olmayan insanlar için bir fon!.. bin bir form doldurdum ve beklemeye başladım. görevli, faturanın hemen gelmeyeceğini, bir de bunun için endişe etmememi buyurdu benim ardı arkası kesilmeyen sorularım ve tedirginliğim karşısında.

2 ay sonra eve 45 €'luk bir fatura geldi hastahaneden. orada kullanmış olduğum ve daha sonra bana verilen; dijital termometre, havlu, terlik vesairenin gideriydi bu ya da en azından sembolik bir ücret ödemem için böyle gösterilmişti... geri kalan tüm giderleri ülkenin sağlık bakanlığı karşıladı.

(...)

bu bakımlardan,

"ne kadar sefil durumda olsa da ülken, vatandaşlığının kıymetini bil, bilmiyorsan yurt dışına çık, orada yaşa"

gibilerinden lakırdılar olur... bu öğütlerin yerini bulduğu gerçeklikler de yaşanabilir de, burada değinmek istediğim, bu bir tesadüf ya da denk gelme değildir. sosyal devlet olgusudur. hem de ne sosyallik?! dış kapının mandalı, ülkeye girişinin 2. gününde, mülteci gibi, geçmişi olan hastalığından ötürü hastahaneye yatan öğrencinin, sırf "imkanı yok" diye masraflarını karşılamak...

devamını okuyayım »
20.01.2011 01:53