hotdoc

  • müzmin yedek (97)
  • 998
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

doktorların hastalara sen diye hitap etmeleri

nezaketsizliktir.

1980'ler sonrasında "genellikle" orta halli ailelerin zeki çocukları gerek aile büyüklerine bakmaları gerekse sınıf atlama ve itibar görme hevesi ile çocuklarını hekimliğe yönlendirildiler ve yine tus gibi bir sınavın sadece bilgi dışında hiç bir şey ölçmemesi sonucu, ailesinde yabancılara siz demesini bilmeyen, herkese "sen" diye hitap eden kişiler uzman/hekim oldular.

oysa daha önceleri "yine genellikle" hekimlik usta-çırak ilişkisi ile öğrenilen, saygı üzerine kurulmuş bir meslekti ve ustalardan sadece bilgi öğrenilmezdi. deontoloji sadece doktor/doktor ilişkisini değil, doktor/hasta ilişkini de tarif eder ve buna uymamak ayıp sayılırdı. doktora ödenen ücrete bile honorarium denir örneğin bu sefer hasta tarafından benzer bir incelikten dolayı.

yoğunluk, kırsal kesimden birilerini tedavi etmek vs özür olarak ileri sürülmesi kabul edilir bu mazeret değildir.

sonuç olarak nezaket sadece ailede öğrenilebilecek bir değerdir, bunu aileden alamayanın hayatı boyunca bu değere sahip olması pek mümkün olmaz, sahtesi de sırıtır. ve yine ayrıca nezaket asla lüks değildir ve birine siz diyerek siz küçülmezsiniz.

edit - bazı arkadaşlar doktor düşmanı olmakla suçlamışlar. mesleğimin ne olduğunu anlamak için bunu kim yazmış bölümüne bakmak yeterli. binlerce hekim gözlemi sonucu varılmış yargıdır yukarıda yazılanlar.

devamını okuyayım »
11.02.2013 16:23