houserebel

  • 296
  • 20
  • 5
  • 0
  • 4 gün önce

ukrayna halkının adı

--- spoiler ---

coğrafyayla kimlik edinilmez. mesela fransa memleketin adıdır. hiç kimseye fransa’dan türeme bir isim verilmez. fransalı gibi. almanya almanların ülkesi demek. almanyadaki halka almanyalı demek almanyalıların ülkesili demek gibi saçma sapan bir şey olur.

coğrafi bölgeler halka isim veremez. amerika istisnadır. çünkü amerika/amerigo aslında şahıs adından türemiş bir coğrafi addır. diyeceksiniz ki “ya polonya ve polonyalı”. yanlış. polonya halkı polonyalı değildir “leh” dir, polka, pol da denir (rusça’da polka ??????, polyak ?????. almanca, ingilizce pole). konuştukları dil lehçedir. burada tam işin en önemli noktasına geldik işte. “dil”. dile bakacaksınız, ölçüsü budur. ülke dili “lehçe” ise halkı da leh dir. coğrafi bölgesi polonya olabilir ama ülkenin ulusu vardır ve leh’dir. unutmayalım ki eskiden, osmanlı devrinde oraya “lehistan” denirdi. bunun aynısı azerbaycan için geçerli. azerbaycan’ın yakın zamanda değişen devlet politikasına göre azerbaycan’da yaşayan halka azerbaycanlı deniyor. ancak bu, onların soylarına belirsiz görünümü vermektedir. halbuki azerbaycan milletinin bugün oturdukları yerler, eskiden beri türk halkının yaşadığı yerlerdir. insanları aynen anadolu insanı gibi oğuzdur. oğuzlar da türk’tür. azerbaycan’da konuşulan dil türkçe’dir. azerbaycan ise coğrafyanın adıdır, coğrafya adını millet adına vererek hata etmektedirler. aynı hataya şimdi de türkiye düşürülmeye çalışılıyor

dönelim tekrar amerika’ya. amerikalının dili ne? ingilizce. ülke dili ingilizce ama halkı ingiliz değil. bu orada ulus olmadığını gösterir. adlarını kıtayı keşfeden americo vespuci’den alanlar kendilerine amerikalı diyorlar. aynen osmanlı gibi. şu anda amerikalılar böyle olmakla övünüyorlar. herkesi ergime potasında (melting pot) da erittik diyorlar. ama sonuçta hala toplama bir ülke. yarın osmanlı’ya olduğu gibi onlara da bir şey olduğu takdirde, bir kriz anında bir fransız, bir ingiliz ya da bir alman gibi duruş gösterebilecekler mi? çok şüpheli.

kendine has dili olanlara millet denir. sonu ”…li, ….lı ” ile bitenlerin soyu belirsizdir; … amerikalı, kanadalı, perulu,pakistanlı, avustralyalı, arjantinli, şilili, yeni zelandalı, isviçreli….diyebilirsiniz çünkü bunların kendine has dilleri yoktur.
--- spoiler ---

https://bpakman.wordpress.com/…urkiyeli-mi-turk-mu/

devamını okuyayım »
29.12.2016 17:25