hoyrat bilge

  • 167
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

türkiye'nin yüzde 53'ü hiç kitap okumuyor

kadir has üniversitesi tarafından yapılan ‘türkiye sosyal-siyasal eğilimler araştırması' kapsamında ortaya konan üzücü sonuç.

araştırılan kişilerin 'temsil edilebilirliğinin' güvenilir düzeyde olduğunu düşünüyorum.

zira rakamlar oldukça manidar.

yıl boyunca eline tek bir kitap dahi almıyor ülkenin yarısı.
sıfır. hiç. gerçek sıfır. 'yüzde 99'u müslüman ülke' olarak toplumumuzda bu kadar ahlaki çöküntü olma sebebini 'inandığı dinin kitabını dahi okumaktan aciz' insanlarla çepeçevre sarılı olduğumuza bağlıyorum.

dogmalarla, duyduklarıyla bir şeylerin gerçekliğine inanan, sorgulamaktan bihaber bir toplum olmamızın sebebi bu olabilir mi? kültür nedir bilmeyen, örf- adet dediğimiz ortadoğulu tavırları bir şey zannedip yaşamını bu şekilde yönlendiren onca insan ile çevriliyiz.

"bu kadar yoz olmamızın sebebi sadece kitap okumamak mı?" diye soracaksanız söyleyeyim: kitap okuyor olmak bir göstergedir. bu göstergenin altında yatan sebebi sorgularsak önümüze 'merak' çıkar.

bugün de duyarımı kasıp, toplumun bir kısmına, sanki tüm suç onların gibi saydırdım. tüm suçu size atıp sanki ben bu toplumdan değilmişim elitistliğinden kurtulmam lazım tiz zamanda.
ama çok malsınız ya... neyse evet sayın gadasını aldığım emekli maaşın yatar yakın zamanda... evet devlete hamdolsun...evet.

al lan elitist sana da kaynak:

kaynak

devamını okuyayım »
01.02.2018 20:40