hu vants tu bi elon

  • müzmin yedek (98)
  • 524
  • 48
  • 7
  • 1
  • bugün

ukrayna

bokuyla beraber dolaşanların "hor yor bok kokoyor" dediği yeşil ülke. ulan yıllardır buradayım ama öyle bok kokan bir yer görmedim. belki de o bok kokusu senden geliyordur ?

neyse efendim. fakir ama huzurlu dedikleri yer tamda burası işte. ekonomi berbat, maaşlar çok komik ama insanlar en azından huzurlu ve mutlular genel itibarıyla. zaten şehirde neredeyse herkesin evi var. kirada olanlar kieve dışarıdan gelen insanlar. şehir yaşantısı gayet sakin ve güzel. istanbul'da ankara'da hasret kaldığımız büyük şehir parkları burada mevcut. yeşilliğe hiç değinmiyirum bile. ilk kez geldiğinizde ne kadar çok kadın nüfusu var diyebilirsiniz ama alakası yok. kadınlar burada evde pek durmazlar onun için şehrin her yerinde görmeniz mümkün. zaten parklar bebek arabalarından geçilmiyor. hamile, çocuklu vs hiç farketmez herkes sokakta, parkta ve iş hayatında. temizlik işçileri, esnaflar, devlet memurları vs nerdeyse %70 i kadın. erkekler nerede bende bilmiyorum.

gelmeyi düşünenlere bir kaç tavsiyede bulunmak gerekirse eğer. pasaport ile gelirseniz yanınıza dönüş bileti, otel rezervasyonu mutlaka print yapıp gelin. hatta bazen seyahat sigortası bile istiyorlar . cebinizde en az 300 dolar nakit bulundurun. girişte bu az derlerse kredi kartınızı gösterin. kimlikle girenler nerede kalacaklarına ve ne zaman döneceklerine dair bir belge doldurmaları gerekiyor. ( buna bile itiraz eden denyolar var. arkadaşım çorum'a değil başkasının ülkesine gidiyorsun). bu arada istanbul - kiew direkt olarak çok pahalı. ama benim bir yontemim var yarı fiyatına geliyor neredeyse merak eden sorsun söylerim. ( gelince kadayıf getirme şartıyla tabi:)). ha birde pasaportta geçerken kadınların değil erkek görevlilerden geçemeye dikkat edin. tecrübe konuşuyor benden demesi.

havaalanında uber veya uklon'dan taksi çağırabilirsiniz. uklon her daim daha ucuz burada. taksicilere lütfen bahşiş vermeyi unutmayın. öyle çok değil zaten. atıyorum 190 grivna verecekseniz 200 verin amk 1.5 lira bişey zaten. nereleri gezebilirsiniz konusunda birşey yazamam onlar tatilcilerin işi ama yemek konusunda temiz, ucuz ve güvenli yemek isterseniz kesinlikle puzata hata'ya gidin. yemekler sıcak ve lezzetli. borş çorbası için, şaşlık yiyin, salataları güzeldir ve ayrıca tabiki değişik değişik mantılar. ve kesinlikle mc donalds'dan yiyebilirsiniz. bizim mc donalds ile uzaktan yakından alakası yok. çok lezzetli ve fiyat uygun. big tasty menü tavsiye ederim. ama soslar ücretli burada. türk restoranlarından kesinlikle uzak durun. türkiye'de yediğiniz şeylerle alakası yok. onu geçtim lezzet yok.

erkeklerle göz teması kurmayın lütfen. biriyle konuşacaksanız kesinlikle fiziki temasta bulunmadan konuşun. mümkünse kimseyle kavga etmeyiz zira vururken merhametleri yok ona göre. heyvan gibi şey ediyorlar yani.

bir kadınla konuşmak için nazik ve güler yüzlü olun. hoduk gibi davranmayın. konuşmak istemiyorsa kesinlikle ısrar etmeyin. diliniz yoksa zaten yanaşmayın bile. onlarda zaten sizi bekliyordu amk. çiçek kullanın her zaman işe yarar.

barlarda çok fazla tuzak kızlar var. hiç bişey yapmadan yanınıza yanaşıyor hele türk veya arap olduğunuzu anlarsa. sizi soymak onlar için çocuk oyuncağı. önce ickine bir hap ardından yatak odası ve o da ne.. soyuldunuz geçmiş olsun. yok ben aldanmam güzelliğine falan demeyin aldanirsin kardeşim aldanirsin. ayık olun yeter.

bunların dışında lütfen yere çöp izmarit atıp hanzo olduğunuzu belli etmeyin sonra biz çekiyoruz acısını. yaya geçidinden rahatlıkla geçin kimse ezmez sizi. metroyla her yere gidebilirsiniz. mutlaka metro kartı alın. aklıma geldikçe editlerim.

slava ukraini !

maydan restoran cafe. daha önceden türk restoranlarından uzak durun demiştim lakin bugün deneyimledim ve tam not verdim kendilerine. yaklaşık 9 ay önce açıldı burası. türkiye'de yediğiniz yemeklerin çoğu mevcut ayrıca künefe, sütlaç vs gibi tatlılar da gayet lezzetli. fiyatlar biraz yüksek ama o kadar olacak diyebileceğimiz bir seviye. ben açıkçası çok beğendim.

ayrıca başlıkta bir ukrayna trollü var ve her yazdığımız şeye cevap verme gereği hissediyor kendisi. sanırım başına kötü şeyler gelmiş burada ve unutamıyor zira insan bir ülkeden neden bu kadar nefret eder ve iftira atar anlamak zor :) adam hala herkes orta yere siciyor falan diyor şaka gibi gerçekten.
birde ruslarla ukraynalıları bir tutuyor ki gelde gülme. ukrayna insanı geneli eğitimli, sakin ve görgülüdür. ruslardan bu konuda fersah fersah ileridedir. aslında bu konu hakkında yazacak çok şey var ama trolle ne anlatırsan anlat o yine de trollugunu yapacak. değmezsin.

devamını okuyayım »
02.06.2018 16:42