hunharca kelimesinin yasattigi tatmin

  • 451
  • 8
  • 4
  • 0
  • dün

kuran'ın insan yapısı olduğunun delilleri

aslında inançlı insanların (en azından ibrahimi dinlere inanan) bir yerde atladıkları bir şeyler var. deist yahut ateist insanlar hayatlarına dindar başladılarsa sonrasında kutsal kitapları okuyarak dinden çıkıyor ve bir süre sonra kutsal kitapların doğru ya da yanlış sözler barındırması anlamsızlaşıyor. o kapıdan girdikten sonra önce dinler konusu çok daha başka yerlere geliyor. kutsal bir kitaptan daha fazlası oluyor artık sizin için. kutsal kitaplardaki hatalar ise yalnızca teistlerle tartışılırken önemli oluyor. çünkü iddia sahibi teistler. inanmayanların bir iddiası yok.

yani öyle bir noktaya geliyor ki insan; kutsal dediğiniz kitaplar tamamen doğru öğütlerden ve tanrılık iddiası hariç doğru bilgilerden oluşsa dahi anlamı kalmıyor. 80.000 yıllık bir bilgi birikimi olan insanlık için bundan 1400 sene önce ortaya çıkan bir kitaptaki iki suyun birbirine karışmaması gibi sizlere harkulade farklı gelen bilgi çok da önem arzetmiyor. senin kutsal kitabın biradan bile eski değil. senin çok değişik bilgi, insanlık bulmadan önce kutsal kitapta yazıyor dediğin hiç bir bilgi ve iyi insan olmak adına kutsal kitabında bulunan hiç bir öğüt o kitapla öğrenilmedi. öncesinde değişik coğrafyalarda bulunan bilgiler insanlık yürüdükçe, yer değiştirdikçe şekillendi. bu bakımda bu kitapların herhangi bir harkuladeliği yok.

bunu geçecek olursak eğer; kutsal kitap olayından çıktıktan sonra insan önce din ve tanrıyı ayırabiliyor. çünkü tanrı konusunda kafalar karışık kalabilirken artık din konusu kapanmış oluyor. ama sen halen gelip ; evren genişliyor dedi, bak bilim bunu bulamamıştı 1400 sene önce diyorsun ve bu iddian havada kalıyor. çünkü gerçekten de 1400 sene önce kitap ortaya çıktığında evrenin genişlediğini formüllerle dahi anlatsa anlamı kalmıyor. biliyoruz ki bu bilgileri insanlık buluyor, dinler sahip çıkıyor. senin bilimsel teorin insanın cennetten kovulması. bilimsel teorinde adem cennetteyken yeryüzü yaratılmış mıydı, yaratıldıysa neden yaratıldı vb gibi konuların dahi sağlam cevabı yok.
bilimsel teorinde bizim halen keşfedemediğimiz okyanus canlılalarının neden milyonlarca yıldır var olduğu yok. insanlık kendisine hiç rastlamadan türü yok olan canlılar ile ilgili sebep sorusuna cevabın yok. onun yerine ne var; deve, hurma, şarap, ırmak. bu da ne demek oluyor. kitabı yazanlar ne gördüyse onu koymuşlar kitaba.

devamını okuyayım »