hwang mi hee

  • 151
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

dünyanın en güçlü 10 ordusu

listenin üstünde yer alan puanlamayı oluşturan detaylara bakarsanız neden türkiye'nin global fire power da 8. olduğunu anlayabilirsiniz. israil vb. ülkelerin bizim üstümüzde olmamasının bir kaç sebebi var. işte sebepler:

öncelikle nükleer silahların doğrudan puanlamaya dahil edilmediği, sadece bi bonus olduğu yazıyor.

coğrafi konum gibi faktörlerde mevcut. mesela abd yi gerek karadan gerek havadan gerek sudan nereden vuracak olursanız olun amerika kıtasındaki kanada yada meksika ile anlaşmalı olmanız gerek. yoksa amerika'nın savunma sistemleri, okyanuslardan gelen her türlü tehditi anlıyor ve kıtaya ulaşmadan bu tehditi denize indirebilir.

ayrıca askere çağırmaya uygun nüfusun en önemli etken olduğunu yazıyor. bahsettiğimiz italya, israil vb. ülkelerden üstte olmamızı sağlayan etken bu zaten. ülke nüfusunun %40'dan fazlası 15-40 yaş aralığında. buda türkiye'yi üstte gösteriyor.

nato desteği, birliklerde bulunma gibi faktörlerde ekstra bonus veriyor. ve ülkenin şuan ki politikası ve liderleri herhangi bir etki yapmıyor.

şimdi bu etkenleri sayınca sitenin türkiye'yi 8. göstermesi mantıklı geliyor. elbette isterse 30 milyon insanla savaşın türkiye'ye 3 nükleer sallasalar haritadan silinir dersiniz. doğru ama site buna önem vermiyor. zaten günümüzde çok çok ekstem bi olay çıkmadıkça doğrudan ülkeler birbiri ile askeri olarak savaşmayacağından, herşey ekonomik döneceğinden şunlar bizi 1 gecede alır biz cuma namazını şunlarda kılarız falan ergen ergen konuşmaya gerek yok. artık askeri sistemler göz korkutmak için geliştiriliyor, toprak büyütmek için değil.

devamını okuyayım »
10.04.2016 20:18