hylirahypnos

  • 74
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

zeytinliklerin zeytinlik statüsünden çıkarılması

edremit körfezi genelinde tarihi zeytinlik alanların başta ikinci konutlar olmak üzere yapılaşmaya feda edilmesi, körfezin tarihi, kültürel ve estetik yapısının büyük ölçüde zarar görmesine zaten sebep oluyor. ama bu durum yeterli olmamış demek ki nasıl daha fazla zarar versek diye düşünüyorlar.

ayrıca madra dağı çevresindeki madencilik çalışmalarının önünü açmak içinde kullanılabilir bu yönetmelik, itirazlar geldikçe işte böyle yönetmeliklerle, düzenlemelerle yapmaya çalışıyorlar bu işleri. zeytin alanlarının madencilik çalışmalarına açılmasını öngören bir yasa değişikliği vardı zaten.

bu dönem zeytinlik alanları ile ilgili baya bir araştırma yapıp plan notu yazmıştım. orada 3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanun’un 20. maddesinin uygulanmasının zorunlu olduğu durumlarda zeytin ağaçları kesilmeyecek, ağaç transplantasyonu yani bir ağacın çeşitli amaçlarla, bulunduğu yerden uygun bir şekilde alınması, istenilen bir alana taşınması ve dikilmesi yöntemi uygulanacaktır gibi plan notları yazmıştım edremit körfezi için. ama böyle haberleri görünce eğitim sürecinde istediğimiz kadar korumacı yaklaşalım, istediklerini yapıyorlar, bizim ürettiğimiz planlarda ütopik kalıyor haliyle.

devamını okuyayım »