ibrikotu

  • 319
  • 8
  • 0
  • 0
  • geçen ay

milliyet'in yaptığı c.yılmaz defne samyeli haberi

google'da arama yaptığınızda iyi bir sıralama yakalamak için belli başlı kriterler vardır. google bu kriterleri zaman zaman yeniler fakat bazı temel kriterler baki kalır. (bkz: seo) slug adı verilen yapı da bunlardan biri. yani aslında url denen linklerin içinde geçen sözcükler, google sıralaması için oldukça mühim.

çoğu internet sitesinde sayfa adlarının başlıklarla ya da içerikle ilişkili olduğunu görürsünüz. özellikle büyük haber siteleri ve elektronik ticaret sitelerinde dikkat çeken bir şey vardır, o da bu url'lerin sonunda sayılar olması. işte o sayı, id adı verdiğimiz ve ilgili içerik tipinin eşsiz (unique) karşılığı olan sayıdır. yani bu vakayı incelediğimizde 2660739 numaralı milliyet haberinin slug'ı cem-yilmaz-defne-samyeli-yi-magazin dir ve id sabit kalıp slug değiştiği daha önce yapılmış binlerce paylaşımın yaratacağı trafiği kaybetmemek için otomatik olarak orijinal slug'a yönlendirme yapar. yani diyelim bu haber ilk çıktığında başlığı cem yılmaz son dakika'ydı ve slug cem-yilmaz-son-dakika-2660739 diye oluştu. binlerce insan bu haberi paylaştı ve siz bunu ileride değiştirdiniz. eğer bu yönlendirmeyi yapmazsanız, o linke tıklayanlar haberi göremeyecek. işte tam da bunu engellemek için id doğru oldukça slug ne olursa olsun orijinal slug'a yönlendirme yapılır.

orijinal slug sayfanın kaynağında arama motoru robotlarına canonical url dediğimiz alanda belirtilir. sağ tıklayıp sayfanın kaynağını görüntüle deyip canonical diye aratırsanız orada gördüğünüz url, orijinal slug'lı linktir işte.

yani oraya ne yazarsanız yazın zaten habere gidecektir. teknik açıklaması da burada dursun. onedio denen sitenin bok yemesi.

devamını okuyayım »
04.05.2018 02:01