ihe sade

  • 1320
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

aşk acısı nasıl geçer

fizyolojik yönden cevaplanabilecek soru.
psikolojik yöntemleri bir kenara bırakıp somut yollara odaklanmadan bazı ön bilgilerle başlayalım:
duygulanımlarımızdan , annelik,sevgi ,aşk gibi romantik süreçlerimizden, içgüdülerimizden sorumlu hormonlarımız adh ve oksitosindir.
bunlardan adh adlı hormonun kanımızdaki seviyesi böbreklerden geri emilen su miktarı ile alakalı olarak ayarlanır. kanımızdaki su oranı azaldığında bu hormon artar ve böbreklerden daha çok su geri emilerek daha az su idrarla atılır.
diğer hormon olan oksitosin asli görevi kadınlarda doğurma ve emzirme olayında aktif rol almaktır. örnek vermek gerekirse özellikle doğum eylemi başladığında miktarı onlarca kat artarak doğumun rahat gerçekleşmesini sağlar.

aşk acısının bununla ne alakasıs var diyen arkadaşlar için şimdi konuyla alakayı açıklıyorum. birbirinden farklı görevleri olan bu iki hormon, kaderin cilvesi olarak aynı paketin içinde bulunur ve hep beraber kana salınırlar.
yani uzun lafın kısası çok aşk acısı çektiğinizde bol su içerseniz adhihtiyacı azaldığından kandaki adh seviyesi artmasın diye daha az adh ve dolayısıyla beraberinde daha az oksitosin salınımı olacaktır, böylelikle duygulanımınız , romantikliğiniz, acılara vereceğiniz tepkiniz de buna paralel olarak düşecek ve daha az acıçekeceksiniz.
yani biten bir ilişkinin üzerine soğuk bir bidon su içmek acınızı gerçekten hafifletir.

devamını okuyayım »
23.03.2013 00:59