ikeaman

  • 444
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

olof palme

tam adı sven olof joachim palme, stockholm'un östermalm bölgesinde 30 ocak 1927 tarihinde dogmus. 70 ve 80'lerdeki o dönemlerde "sovyet komünizmi" ve "amerikan kapitalizmi"ne alternatif olarak sarıldığı sosyal refah devleti politikası ile birçok isveçlinin, soğuk savaş ve vietnam savaşına karşı duruşu ile uluslararası kamuoyunun taktirini kazanan palme, süper güç ve diktatörlük kavramlarına da karşı idi. bizim gibi her film-dizi çekenin milli kahraman olması bir yana, kahramanlık kavramına zaten pek de aşina olmayan bir ülke olan isveç'te olof palme'nin yeri herkesten ayrıdır; takipçileri ondan ölüm hikayesinden ziyade yaşamında yaptıkları ile bahsedilmesini ister.

20 yıldır çözülememiş ölüm şekli ise yine olof palme'nin veliahtı olarak görülen anna lindh'inkine benzer. 28 subat 1986'da esiyle hicbir koruması olmaksızın normal vatandas gibi sinemaya giden palme daha sonra sveavägen sokağında yürürken sırtından vurulur. olay sırasında çevrede sadece bir taksi sürücüsü ve iki kız vardır ve kızlar hemen yardıma koşarlarken katil ortadan kaybolur. eşi yaralanarak kurtulan olof palme ise o gece hastaneye yatırılırken yaşama veda etmiştir.

olayın faili(leri) belli olmamakla beraber ilk akla gelenler aşırı sağcı isveçli gruplar, c.i.a., pkk ve güney afrika bağlantısı olmuş. bunlar dışında en son, bu hafta, ortaya atılan görüş ise olof palme'nin aslında yerel uyuşturucu hesaplaşması sırasında yanlış kurşuna kurban gittiği. stockholm gibi bir yerde palme'nin böyle bir hesaplaşmada yanlışlıkla kurban olduğu teorisi saçmalık olur. palme'ye sıkılan kurşun o dönemde adını uluslararası alanda ilk kez büyük bir eylemle duyurmaya çalışan -henüz himaye altına alınmamış- bir terör örgütünün ya da palme'nin duruşundan rahatsız olmuş olan uluslararası çıkar gruplarının silahından çıkmış gibi görünüyor.

devamını okuyayım »
01.03.2006 00:28