iki gundur nick dusunuyorum

  • 66
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

alevilerin genelde iyi insanlar oluşu

baştan söyleyeyim aleviyim ve bu konuda subjektif düşünüyorum. cok baba sünni insanlar tanidim, hatta örnek aldığım insan, comertligiyle ahlakiyla bilgeligiyle adaleti ve nezaketi ile sünni bir tanidigimdir. bana göre dünyanın en şerefsiz insaniysa akrabam olan bir alevidir. sovenist değilim yani. kayinpederim sünni olmasına rağmen alevi esnaf buldu mu beni oraya götürür, gel bunlar erenlerdenmis bizi kaziklamazlar der.

dedim ya subjektif düşünüyorum bu konuda ve genellemeye katiliyorum. bazen bu durumun bilimsel sebebleri olabilir mi diye aklima takılır. dogal secilime benzer bişey gibi mesela.

aklıma türklerin müslüman olma süreci geliyor mesela. anadolu da bir kasaba düşünün herkes orta asyadaki inancı geleneği neyse sürdürüyor, sonra yeni bir din dayatmasi oluyor (bugün suriyede isidin farkli inanistaki bir kasabayi ele geçirdiğini hayal edin) kimileri duzenim ticaretim yasantim degismesin diye yeni dine geciyor kimileri de cani pahasina eski samanist inancini birakmiyor veya yasamini sürdürebilmek icin islama uyarliyor. islamin icinde daha hakli buldugu mazlum gordugu gercek islami temsil ettiğini dusundugu icin muaviyeyle ali davasinda aliyi tutuyor. dağlara yerleşiyor katlediliyor hor görülüyor ama inancından vazgeçmiyor. bana sanki burada bir seçilim olmuş gibi gelir hep. amacım sünni arkadaşları incitmek değil sadece bazen aklıma gelen birşeydir bu.

devamını okuyayım »
14.12.2016 17:18