ikinci netter

  • 1018
  • 20
  • 4
  • 0
  • dün

nuri bilge ceylan'ın entelektüel biri olmaması

edit: başlık başıma
soner bastiat nickli yazar başlığı açmıştı, kaçmış. yazarı savunan diğer entryler de uçmuş ne hikmetse.
flood da vardı ama diğer tweetleri silmiş ilk tweet ss

-----

entelektüel, vikipedi'ye göre: zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişiymiş,

başlığı açan yazarın entrysindeki tanıma göre ise "entelektüel kişi; şartlar ne olursa olsun gerçeği dillendirmek, içinde yaşadığı toplumun problemlerinden kendini soyutla(ya)mamak, haksızlıklara uğrayan nice bireyden yana kendini taraf olmak zorunda hissetmek ve hatta aktivizmi de içine alan etik bir temelden kop(a)mamak gibi temel bazı özelliklere sahip olmalıdır." denmiş.

adam sanatçı ve sanatı ile açık açık fikirlerini ortaya koyuyor. belli ilkeleri var mesela tüm eleştirilere rağmen filmlerine aynı çizgide devam ediyor, duruş ya da fikir değişikliği denilebilecek bir açıklamasına rastlamadım. ilk entry'den ise etik temelleri yokmuş gibi bir anlam çıkıyor.

nuri bilge ceylan için kendini toplumdan soyutlamış demek imkansız. hatta içinde yaşadığı toplumu anlamış ama toplum onu anlamıyor. bunu da çoğunlukla filmlerini izlemeden yorum yapılmasına bağlıyorum. oysa o anladığı toplumu da sorunlarını da net bir şekilde perdeye aktarıyor.
(bkz: bir zamanlar anadolu'da)
(bkz: ahlat ağacı)
(bkz: kış uykusu)

gezi'ye gelmesi ya da politik görüşünü alenen belli etmesi entelektüel olmanın şartıymış o da ilginç hatta muhalif olma şartı eklenmiş. ne yani hükümet mükemmelse ve eleştirmiyorsa ya da fikirleri uyuyorsa kültür düzeyi mi düşüyor? (fikirleri hükümetle uyuyor ya da uymuyor demiyorum yukarıdaki argümana bir cevap sadece)

içinde yaşadığı şartlar ne olursa olsun gerçeği dillendirmek kısmına gelince seçim öncesi ülkedeki adaletsizlikleri, siyasiler dahil eğitim kültür düzeyini eleştiren filmi vizyonda, üstelik ohal devam ediyor aynı filmle kültür bakanlığı'ndan destek alması da ayrı ironi.

kültür bakanlığı'ndan fon almışmış bu adamın desteksiz yaptığı çalışmalar var kendi anne babasını oynattı zamanında. biten filme alması etik değilmiş kısmını anlamıyorum alanım değil ödenek şartları neler o ayrı bir konu zaten.

edit: resmen edit ahlaksızlığı oldu başta kenara kaydetme yerine yolladım editlerken ortasında telefon çaldı bu kadar oldu.

yazsam çok şey yazılır da şimdilik diyeceklerim bu kadar hakim bey.

tanım: katılmadığım ve argümanları ile öznesi çelişen önerme

edit 2: aslında çok eski bir röportajında neden ideolojik konulara mesafeli kaldığı sorusuna da cevap vermiş, dün arayıp bulamamıştım bugün bulabildim.

--- spoiler ---

aslı selçuk: filmlerinizde insanın yalnızlığındaki olguya yoğunlukla yer verdiğinizi söylemek olası…

nuri bilge ceylan: bunlar beni zorlayan, ilk gençliğimden beri acısını çektiğim konular. gençliğim yalnızlığın karanlık zindanlarında geçti sayılır. ama insanın toplumdaki yalnızlığı kadar evrendeki yalnızlığı da beni ilgilendiriyor. bu nedenle insanın varoluşunu kozmik bir boyutla da ilişkilendirebilmeyi isterim. belki bu nedenle hayvanlarla insanların ortak bir kadere sahip olduğunu hissettirmeyi deneyen detaylar koymaya çalışıyorum biraz. sosyal meseleler doğrudan ilgimi çekmiyor. güncellik de öyle.. zamanın acımasız geçiciliği karşısında hissedilen bir tür eziklik duygusu kendisini dayatıyor. dünyaya uçaktan bakınca, bizi ezen, üzen bir sürü mesele ufalır da insanı garip bir duygu kaplar ya, sanki herşey başka bir bütüne bağlıymış gibi birşey. sanki tüm bunlardan, tüm yaşananlardan çok daha hayati, çok daha başat birşeyler varmış gibi. sanırım, bende bu tür duyguların normalden fazla oluşu, beni ideolojik, güncel ya da zamana bağlı meselelerden biraz uzak tutuyor.

--- spoiler ---

2004 cumhuriyet gazetesi röportajı

devamını okuyayım »