ikitam1bolu2

  • şeker abi (615)
  • 770
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

emmy noether

akademik dünyada kadınların yaşadığı problemlere ilk göğüs gerenlerdendir ve azmiyle kadınların bilim dünyasında yer almaları için önemli bir timsal olmuştur. kariyerinin başlangıcında erlangen matematik enstitüsünde kadınlara akademik kadro verilmediği ve dışlandıkları için maaş almadan yedi yıl çalışmıştır. göttingen üniversitesinin dünyaca ünlü matematik araştırma merkezi olan, matematik bölümüne katılması için çağrılmış, fakat üniversite yönetimi tarafından reddedilmiştir.

bu konuyla ilgili vikipedia'dan bir alıntı

"1915 baharı, noether david hilbert ve felix klein tarafından göttingen üniversitesine dönmesi için çağrıldı. fakat bu işe alma gayretleri yersiz kaldı. felsefe fakültesi öğretim üyeleri, dil bilimci ve tarihçiler, kadınların privatdozent olmamaları konusunda ısrar ettiler. bir fakülte üyesi: “askerlerimiz üniversiteye döndükleri zaman, bir kadının ayağında öğrenim görmeleri gerektiğini öğrenince ne düşünecekler?” diyerek protesto etti. hilbert içerleyerek karşılık verdi; “adayın cinsiyetini “privatdozent” olarak kabul edilmesine karşı bir sav olarak görmüyorum. sonuç olarak biz bir üniversiteyiz, hamam değil.

göttingen’de ders verdiği ilk yıl resmi bir pozisyonu yoktu ve maaş almıyordu; ailesi, odasını, tahtasını ve akademik işlerini desteklediler. dersleri çoğunlukla hilbert’in adı altında duyuruluyordu ve noether çoğu zaman “yardım” da bulunuyordu.

üç yıl sonra prusya bilim sanat ve eğitim bakanından mektup aldı. mektupta ona nicht beamteter ausserordentlicher professor (kadrosuz, sınırlı idari yetkili öğretmenlik) ünvanı veriliyordu.). bu ödeme yapılmayan alt düzey bir profösörlük, bir kamu hizmeti pozisyonuydu. çalışmalarının önemini tanımakla birlikte, maaş sağlamıyordu. noether bir yıl sonra lehrbeauftragte für algebra özel poziyonuna geçene kadar, verdiği dersler için maaş almıyordu."

devamını okuyayım »
23.03.2015 08:54