iks kare eksi yedi

  • şeker abi (617)
  • 877
  • 55
  • 8
  • 0
  • evvelsi gün

meb'de profesyonel yöneticiliğe geçilmesi

milli eğitim bakanı öğretmen olmuyor diye şikayet ederken okul müdürlerini de öğretmen yapmayacaklar. yakında öğretmenlerin yerine de başkalarını atayacaklar herhalde.

ekleme: bazıları yazmış öğretmen performansını daha da yükseltir, öğretmen kafasına göre takılmaz diye.

ilk olarak bizim tek derdimiz var, sınıfa girip huzurlu bir şekilde ders anlatmak. bunu sağlayabilecekse buyursun gelsin.

derslere zamanında gidip çıkmayan öğretmenler sistem tarafından kollanan öğretmenlerdir zaten. malum sendikaya üye işen rahatça takılırsın örneğin. yeni gelecek işletmeci müdürler de liyakat usulüne göre alınmayacağına göre farklı bir durum oluşmaz.

mevcut okul yöneticileri bile kaç yıldır işin içinde oldukları halde mevzuata hakim değillerdir. bunun nedeni de sendikaya göre yapılan atamalardır. yeni gelecek müdürler de hakim olmayacak yine öğretmenin altında ezilecekler. mevzuata hakim öğretmenler tarafından ele alınacak bu yöneticiler.

bizim okullardaki en büyük problemlerimizden birisi de okul yöneticilerinin kuralsızlığı, keyfi uygulamaları. eğer yazılı kurallar gerçekten uygulanacaksa buyursun gelsinler.

okuldaki gelir gider tablosu beni ilgilendirmez, 70 gün devamsızlık yapan öğrenciyi sınıfta bırakacaklarsa gelsinler. sınıf içerisinde sürekli sorun çıkaran öğrenciye gerekli yaptırımı uygulayacaksa gelsinler. ortak sınavlarda kopya çekilmesini önleyeceklerse gelsinler. okula deftersiz kalemsiz gelen öğrenciyi düzelteceklerse gelsinler. okul koridorlarında küfürler edip bağıran çağıran veliler olmayacaksa gelsinler. okullarda hırsızlık olaylarını çözeceklerse gelsinler. öğretmene karşı uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddeti bitireceklerse gelsinler.

bakınız iddia ediyorum, iyi okullar dışında yani zaten sorunu olmayan okullar dışında hiçbir okulun müdürü uzun süre dayanamaz. kaçar gider en kısa zamanda.

öğretmenlik dışarıdan bakıldığında zor bir iş değildir. zaten bildiğin bir şeyi sınıfta çocuklara aktarmaktır, yol göstermektir. evet sadece bu açıdan bakıldığında zor gibi değil. öğretmenlerin işini yapamaması zaten bu işi zorlaştıran bir durumdur. ben işimi sağlıklı bir şekilde yapacaksam bunu sağlayacaklarsa gelsinler.

haa tek dertleri öğretmen olup öğrenci yine keyfi olarak takılacaksa boşa gelmesinler. zaten mevcut müdürler onu yapıyor.

devamını okuyayım »