il prodiere

  • mülayim ama sempatik (549)
  • 598
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

paris

bir bakıma tezatlar şehri.

altın çağını bilim ve teknolojide yardırırken yaşamış. içinde dünya fuarları düzenlenmiş. teknolojinin son ürünleri burada sergilenmiş. altı delik deşik edilip muazzam bir yeraltı tren ağı döşenmiş. neredeyse 150 yıl öncesinde kaldırımları yürüyen bantlarla donatacak kadar deneysel ve yenilikçiymiş.

o günlerinden bugüne kalan şey ise romantizmen başka bir şey değil. paris aşk böceklerinin, sevgi pıtırcıklarının şehri olmuş. ve bu sevgi pıtırcıkları o dönemin binalarını banklarını lambalarını koruyup, adeta turşusunu kurup, o dönemi yaşadıklarını zannediyorlar.

eiffel kulesi, sadece şehrin sembolü değil, bu tezatın da bir sembolu. yeni evlenmiş çiçeği burnunda çiftimiz paris'e gelmiş. dünya üzerinde yapabileceklerini zannettikleri en romantik şeyi yapıyor: gelinlik ve damatlıklarıyla eiffel kulesi önünde fotoğraf çektiriyor. bu dönemde kameralar 20 mega piksel'den başlıyor. fotorafa zoom'luyoruz ve kule üzerinde tanıdık isimlere rastlıyoruz : fourier, cauchy, lagrange, legendre, ampere... paris'in altın çağının romantikleri de o ucube * kuleye de karşı çıkmışlardı. gustave eiffel kulesini sanayi çağının, yeni dünyanın yeni malzemesi demirin kendini kabul ettirdiği bir sembol olarak tasarlamıştı.

paris, la ville lumiere. yani ışıklar şehri mi? yoksa aydınlık şehir mi. acaba bu şehre neden bu isim uygun görülmüş. herhalde aşıkların sürtünmeden çıkardıkları kıvılcımlardan veya sonrasında gördükleri havai fişeklerden olsa gerek. belki de sokakları gazla çalşan sokak lambalarıyla aydınlatılan ilk şehir olduğundandır. ne kadar romantik değil mi? ışıklar şehri...

paris muazzam bir koruma altında. öyle her istediğin binayı dikemiyorsun. bu elbet kötü bir şey değil. ama 19 yüzyıl binalarını taklit eden bir binanın izin alması herhalde hiç bir sorun olmayacakken yenilikçi bir binanın yapılması için yıllarca tartışmak gerekiyor. bugün, paris'i korumak, altın çağını yaşadığı, kontrolsüzce çılgınca yeniliklerin yapıldığı 100 - 150 yıl önceki halinde dondurup saklamak anlamına geliyor.

bir de bu şehrin ikiz kardeşi var. adı londra. 19. yüzyıl sonlarında pek benzer yerlermiş. dönemin ruhunu iki farklı bedende yaşatmışlar. londra ruhu yaşatmayı tercih etmiş. paris ise bedeni - bedenin yaşadığı kadar.

devamını okuyayım »
19.07.2015 15:06