ilim tasnifle baslar

  • 47
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

üniversite mezunu olmanın hiçbir işe yaramaması

1- işletme veya iktisat fakültesinden yeni mezun olmuş birçok kişi; muhasebecinin yanında 3 yıl çalışmış ilkokul veya lise mezunu birisi kadar günlük hayatta lazım olacak muhasebe ve vergi hususları hakkında bilgiye sahip olmuyor.
çünkü üniversitelerde verilen eğitim maalesef günlük hayatta çok fazla işe yaramıyor.

2- bilgisayar veya elektronik mühendisliği mezunu birçok kişi, 3 yıl bilgi işlem biriminde veya bilgisayar firmasında çalışan ilkokul mezunu birisi kadar günlük hayatta lazım olacak donanım ve yazılım bilgisine sahip olmuyor.
çünkü üniversitelerde, günlük hayatta lazım olacak çok az, lazım olmayacak çok fazla bilgi öğretiliyor.

3- eczacılık alanında 5 yıl eğitim alan birçok eczacı ilkokul mezunu bir eczacı kalfası kadar veya ilaç firmasında çalışan eczacılık üzerine hiç eğitim almamış mümessil kadar bile ilaç bilgisi olmuyor.
dolayısıyla özel firmalar, kanuni olarak zorunlu olmadığı müddetçe tecrübe ve bilgisi olmayan ünversite mezunu birisini çalıştırmıyor.
onun yerine işiyle alakalı bilgi ve tecrübeye sahip olan ilkokul mezunu birisini çalıştırmayı tercih ediyor.

4- ayağına tarla çamuru değmemiş hocaların diploma verip mezun ettiği bitkiyi tanımayan bir ziraat mühendisinin; ilkokul mezunu bir çiftçi veya bahçıvan kadar tarım hakkında bilgisi olmuyor.
bu yüzden kendini geliştirmemiş birçok üniversite mezunu kişi bilgi ve tecrübe gerektirmeyen düşük ücretli niteliksiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor.
üniversiteler öğrencileri hayata hazırlayamıyorsa öğrenciler kendilerini geliştirmeli ve öğrencilik dönemlerinde kendi alanlarıyla ilgili işlerde çalışmalıdır.

devamını okuyayım »
23.12.2018 19:23