immanuel tolstoyevski

  • 2598
  • 8
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

eşcinsel doğulmaz eşcinsel olunur

[bilimsel kısmını bir üstte yazdım: #52705619]

"baskalarinin kapali kapilar ardinda ne yaptiklari kimseyi ilgilendirmez ama özendirmesinler" mantığı hakkında:

gay yürüyüşlerine veya evlilik hakkına, kısaca gayliği doğallaştıran davranışlara, "özendiriyor" diye karşı çıkanlar, acaba komünizmi de, ateizmi de, kafanıza göre artık size ters gelen ne izmler varsa, "özendiriyor" diye yasaklamayı savunuyorlar mı? sonuçta bunlar da seçime bağlılar. ve bunlar da kişiliği oturmamış gençleri etkiliyor (hem neye göre kişiliği oturmamış, "daha benim kalıbıma girmemiş" der gibi).

parkta elele tutuşmak da birilerine göre ahlaksız, yasaklayalım mı, gidin evinizin balkonunda ellerinizi tutun mu diyelim?

hem merak ediyorum, bu tip davranışlar veya gaylerin evlenebilmesi, kime neyi özendiriyor acaba? şiddet filmlerindeki gibi adam öldürmeye değil de, reklamlardaki aşırı tüketime değil de, meclislerde görülen arsızlığa ve hırsızlığa değil de, allah korusun sevgiye, bağlılığa, sadakata mi özendiriyorlar?

evlerinde ne yapıyorlarsa yapsınlar mantığı kişiye ters gelen her ideoloji ve davranış için uygulanabileceğinden, kimseyi "makul" bir muhafazakar yapmaz, verimsiz bir tiran yapar ancak.

senin çoğunlukla örtüşen görüşlerine sokak dağ bayır serbest, benim ateizmim evimle sınırlı olsun, onun sosyalizmi üniversitede kalsın, şunun gayliği yatak odasından dışarı çıkmasın. anayasayı da kıvırıp kıçına sokayım o zaman, madem çoğunluğun keyfine bağlı her şey. demokrasi anayasadan, halk haktan üstün değildir.

tiranlığın maskesi çok: ahlak, toplum huzuru, demokrasi...

bu maskeler düştükçe, herkes mutluluğunu her yerde yaşarken ve birbirine sadece mutlu olmayı özendirirken, isteyen yasakçılığını kendi evinde kapalı kapılar ardında yaşamaya devam edebilir, kendine mutlu olmayı yasaklayabilir.

***

edit: "ben sokakta kur yapan iki adamı çocuğuma nasıl açıklarım?"

filmlerdeki cinayetleri, tecavüzleri açıklayabiliyorsan,
sokaktaki evsizleri, dilencileri açıklayabiliyorsan,
sarhoş olup kavga edenleri açıklayabiliyorsan,
bu örneklerin aksine kimseye zararı olmayan, sadece birbirine kur yapan adamları da açıklaman zor olmaz.

halihazırda 22 ülkede serbest gaylerin evlenmesi, başka bir çok ülkede de, mesela, sokakta elele yürümeleri serbest. bunların hepsi de danimarka, isveç gibi yerler değil. o kadar değişik insan kendi çocuklarına açıklayabiliyorsa durumu sen de başta biraz zorlanır, sonra yolunu bulursun.

hadi bulamadın bir yolunu diyelim. bunu açıklayamadın diye, çocuğun anlamadı diye, insanlar hapse mi atılsın? yasak bu demek çünkü.

sonuçta burada olay gayliği sevmek, içselleştirmek değil. olay, bu insanlar senin hassasiyetlerini rencide ederlerlerse parkta kur yaparak, hapsedilmeyi hakediyorlar mı? eğer cevabın buna evetse, o zaman bir kadın ve erkeğin elele tutuşmasını, yahut ramazanda oruç tutmayanları da hassasiyetlerine yediremeyen yobazların isteklerine göre düzenleyelim tck'yı. her marjinal hapiste, herkesin marjinalliği evinde kapalı kapılar arkasında, rahat ederiz.

devamını okuyayım »
28.06.2015 14:19