impossible solution

  • 276
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

led kit ve xenon kit

herşeyden önce not.
sanayi bakanlığının yeni yıldaki(2020) konularından birisi şikayetler üzerine merceksiz farlarda xenon kullanımının yasaklanması. farınız merceksizse ve yasalara uyuyorsanız, veya ananızı seviyorsanız, merceksiz farınıza led ampul takmayınız. 2 gün sonra elinizde kalacak çevirmenin birinde.

genelde halojen ampül kullanan ve far tipi h ile başlayan araçlar için led veya xenon ampül kullanılmasını sağlayan kitlerdir.

1- aracınızın ampül tipini değiştirmek yasal değildir. bu başlık madem yapıyoruz adam gibi yapalım adına açılmıştır.
2- bazı halojen ampüllü arabalar merceklidir. mercekli farda yapılan ampül tipi değişikleri mübah sayılabilir. far çizgisi belli olur ve karşıdakinin gözünü almaz. merceksiz fara led veya xenon takanın arabasının 1 metre daha gidemeden bozulması bütün karşıdan gelen şöförlerin dileğidir. ananızı seviyorsanız merceksiz farınıza led ampul takmamanız gerekir.

halojen
360* aydınlatma sağlar. elektrik-ışık dönüşümü olarak armut ampül kadar verimsiz, yağmurda ve karda ışığının kırılmaması sebebiyle bir o kadar verimli ampüldür. halojen alacaksanız şerefiyle sarı almalısınız. mavi-beyaz halojenler ampülün camının etrafına çekilen filtreyle maviye-beyaza çevrilir. hem performans kaybı olur hemde halojenin açık ara fark attığı yağmur kar performansı 12.000k xenonla aynı olur.

led
birkaç farklı türü vardır. parlayan ve aydınlatan bizim bilmemiz gerekenler. araba için led alınacaksa cree alınmalıdır. garantisi vs. olsun derseniz malesef yerli ithalatçı yok. cob led var onu da photon getiriyor. cob ledler de cree'yle karşılaştırıldığında bizim işimize yaramıyor.
(bkz: photon oto aydınlatma)
dipnot: almayın kardeşim led. led tamamen fantezidir. ne aydınlatır ne karşıdakini rahat ettirir. gerçek led far inanılmaz kompleks ve aynalı yapıdadır bunu sadece bir ampul değişimiyle yakalamak mümkün değildir. canınızla oynamayın. sanayi bakanlığına şikayet ettim hala bir adım atmadılar. hele merceksiz fara led takanların allah belasını...
philips bunları neden üretiyor derseniz 30 tane ampulle aydınlatma gereken offroad arabalarında daha az enerji çekmek için yapılmıştır bu ampuller. yol kullanımına uygun değildir. not road legal

xenon
halojen gibi 360 aydınlatma sağlıyor ama aydınlatma sistemi farklı ve verimi halojenden çok daha yüksek. fabrika çıkış xenon bulunan araçlardaki xenonlar 4300k'dir. bu değer hem yağmur kar için hem aydınlatma için optimum değerdir. canınız için 4300k almalısınız yani. yaklaşık değer ledler için de geçerlidir. bu arkadaş tek halojen türevidir. halojen farlı aracınızı sadece xenon ile iyileştirebilirsiniz.

araçlar standart haliyle genellikle philips'in longlife ampülleriyle gelir. bunu bi yazalım.

>> merceksiz halojenim var, aydınlatmam kötü, be yapmalıyım?

philips %150 racing vision
-ömrü çok kısa ve bir testte osram 870lux verirken bu 850lux veriyor

osram nightbreaker laser
-ömrü philipsten daha uzun ve içinde saf zenon gaz var. aydınlatma gücü kutuda %130 yazaa da %150 yazan philipsten daha yüksek.

osram nightberaker unlimited
%110 daha fazla aydınlatma yazıyor. ayrıca rengi sarı-beyaz arası sanırım 2700-3000k gibi. kar yağmur performansı güzel. 1 yıl 15.000km'dir kullanıyorum. 7.000km'si uzun yol gece kullanmışımdır. hala taş gibiler ama dün söktüm camı biraz salmış kendini. yüksek gerformanslı bir ampül için görevini layığıyla yaptı. laser'e terfi edeceğim yakında.

evet merceksiz arkadaşları bu 2 ampülden birisiyle uğurluyoruz. unlimited yerine laser tercih edin.

>> mercekli halojenim var aydınlatma zayıf..
4 seçeneğiniz var, halojen ampülü iyileştirmek, led kit atmak, xenon kit almak, mercekli xenon (evet farınız zaten mercekli olsa da, xenon merceği özel) montajı yaptırmak.

halojen ampülün en babaları olan yukarıdaki ürünlerin çiftini max 80 liraya rahatlıkla bulabilirsiniz. uzun kısa max 160'a mal olur, garanti bozmaz, güvenilirdir, aracınıza uygundur.

led kit takmak (canımla oynamak istiyorum)
ledler led kısmında bahsettiğim gibi halojen veya xenon gibi 360* aydınlatmaz. aracınıza sonradan taktığınız led farda ışık hüzmesinde yer yer karanlık bölgeler görürsünüz. ayrıca led far çip gerektirir ve bu meret aşırı voltaj sebebiyle aşırı ısınır. soğutmak beladır ve genelde fanlı modeller piyasaya hakimdir. fanlı modeller ise genellikle far yuvanıza sığmaz. far kapağı modifiyesi gerekir. uzun kısa maliyeti 500-600 civarıdır kaliteli bir kitin. muayenede xenon değil led kit olduğunu açıklamak zorunda bırakılırsanız uğraşmayın açıklayamazsınız, anlamazlar. kısalar için kesinlikle fanlı modeller tercih edilmeli. uzunları sadece seektör için kullanan birisiyseniz saçaklı modellerden tercih edebilirsiniz. ledler led kısmında bahsettiğim gibi halojen veya xenon gibi 360* aydınlatmaz. aracınıza sonradan taktığınız led farda ışık hüzmesinde yer yer karanlık bölgeler görürsünüz. bakın dikkat ediniz aynı şeyi birdahaki yazdım, almayın kardeşim led. led tamamen fantezidir. ne aydınlatır ne karşıdakini rahat ettirir. gerçek led far inanılmaz kompleks ve aynalı yapıdadır bunu sadece bir ampul değişimiyle yakalamak mümkün değildir.

xenon takmak
aydınlatma tarzları halojenle aynı olduğu için leddeki gibi karanlık bölgeler ve düşük aydınlatma yaşamazsınız. yanlız halojene göre yapılmış merceğin ve farın alışkın olmadığı ışık değerlerine çıkacağınız için gerek mercek gerek yansıtma yüzeyinde çok nadiren de olsa (eski arabalar veya kalitesiz merceklerde görülür genelde) kararmalar hatta erimeler bile görebilirsiniz. ayrıca kit elektronik devre bulundurduğu için montajı zordur ve far kapaklarına delik gerektirir. her muayene öncesi işlem gerektirir.

mercekli xenon montajı
pahalıdır ve her muayene öncesi işlem gerektirir. iyi bir xenon mercek ve far bağlantısı edinirseniz xenon ile gelen arabalardan bile daha iyi bir sisteminiz olabilir. google'a yazınca efsane ustalığı olan bir far ustası çıkıyor. bir bakın zaten ev ortamında yapamazsınız bu işlemi.

sonuç
ampül iyileştirilmesi hariç hertürlü başınız ağrıyacak. ayrıca led'ler ne kadar moda olsa da bir farı sonradan lede çevirdiğinizde kötü bir halojen ampülle aynı performansı alıyorsunuz. internette gördüğünüz videolar sadece karşıdan çekilmiş. içine oturunca aydınlatmadığı kabak gibi çıkıyor ortaya.
ayrıca 1 aydır araştırma yapıp photon 360 taktığım astra k aracımda (mercekli far) osram nightbreaker unlimited %110'ların ledlerden 3-4 kat daha iyi aydınlattığını net olarak görünce bu far sevdasından vazgeçtim. zaten xenon kitlerin montajı zor, çok yer kaplıyor ve aracın orjinalliğini çok bozacak değişimler gerektiriyor.

belki bir gün mercekli xenon montajı yaptırırım. o güne kadar 1 ay boyunca biriktirdiğim bilgileri sizle paylaşmak istedim. belki işine yarayan okuyan olur.

ayrıca yazarın notu
ne philips ne osram led veya xenon'a halojen kadar arge yapmıyor. hala halojen geliştirmeye çalışıyorlar çünkü halojen kırılma ve dağılma olarak mükemmel yapıda bir ışık saçıyor. bu yüzden bugün alacağınız bir üst seviye halojen far için aftermarket bir kitten en az 10 kat daha fazla emek harcanmıştır. bir bildikleri vardır. boşu boşuna para harcamayın aftermarket kitlere. araba üreticileri için merçekli halojen ile xenon arasında pek bir fark yok. aracınızda halojen far varsa bir bildikleri vardır. ayrıca xenon selektörü sadece karşıya giderken halojen selektörü çok daha geniş alana yayılır. uzun yolda kamyon sürücülerini halojen selektörlerle en rahat uyarabilirsiniz.

devamını okuyayım »