in lak ech

  • 1041
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

gelincik

başına buyruk, sabırsızlıkla ve şımarık her yerde açıyorsun.lale gibi ulaşılması zor ve nazlı görünmüyorsun.

hem güzel hem ele geçmesi çok kolay olduğun için senden hoşluk ve zevk bulanların içinden,
senin asıl değerini yani ait olduğun mananın derinliğini görebilen ne kadar az.
bilmez çoğu zevkleri ne kadar da cüce kalıyor sendeki asıl güzelliğin yanında.

birisi seni severse sende ancak seni sevebilir. sana ulaşmak gücünün verdiği hazzı değil. içine kendi çabalarına ve emeklerine verdikleri değeri karıştırmaları mümkün olamaz. dolayısıyla:

seni ancak sende gizli mana için severler seni sevebilenler... bunu sen böyle gizlemek istedin, belki bir mihenk taşı, bir ayna olmak isteği ile bu masum tuzağı kurdun. açıkça görmek istedin ve görülsün istedin kimde sana ait bir mana var kimde yok.

sende bu dünya pazarına ait bir akıl yok. hesapların daha farklı ve derinden görüldüğü başka bir aleme ait bir akıl var.

sırrını açık açık gizliyorsun. utanman yok sanıyorlar halbuki utançtan kıpkırmızı kesilmişsin haberleri yok.

her yerde yetişebilecek kadar güçlü olmana rağmen seni ait olduğun vahşi tabiattan ayırdıkları anda solup gidecek kadar narin ve zarifsin de... hayat kısa, her şey geçici bunu çok iyi biliyorsun. kimse kimseye ait olamaz gerçekte ve bu yüzden sen:

hercai, uçarı ve sahip olunamazsın.

özgürsün ve vahşisin kime verecek hesabın var ki zaten? bir yetiştirenin, bakımını üstlenenin mi var birinin olacaksın? güneş, toprak, rüzgarlar ve yağmurdan başka.

öyle parlak ve göz alıcısın ki sana bakmak çok güç. fotoğrafının ışığını kısarak koymak zorunda kalıyorum. bu yüzden seni diğer çiçeklerin kıskandığını bir kısmının da fazla ve aşırı bulduğunu duydum.

oysa sen,

aynı anda hem mütevazi ve cömert hem de parlak ve cesursun. zıtların ahenginin kusursuzca vücut bulduğu bir doğa harikasısın. birliğin dilini bildiğinden kendinle ve herkesle de dostsun. yalnızca görebilene, bilebilene.

seni aynı anda hem gözlerimle hem kalbimle seviyorum. çünkü sen de bensin. kalbimde tutuyorum seni kırmızı çöl çiçeği ile beraber. lale ile akrabasın ama senin dilini en çok o çiçeğim anlar. mana aleminde yakınlıkların soy ve sopla da alakası yoktur zaten...

(bkz: #121741244)

devamını okuyayım »